Türk Flamenko gitarislerine güzel haberler

Yazan: Taylan Polat
Bundan 11 sene önce İspanya ya flamenko gitar eğitimi almaya gittiğimde Yüksek Öğretim Kurumuna okuduğum devlet konservaturının ve flamenko gitar branşının yani kısaca öğrenciliğimin tanınması için başvuruda bulunmuştum. Aldığım cevap ise ne okulumun nede flamenko gitar branşının tanınmadığı oldu. Okul bitti ve uzun uğraşlar sonunda 1,5 yıl önce Yüksek Öğretim Kurumu na denkliği yapılması için verdiğim diplomamı bir kaç gün önce geri aldım. O diplomanın yanında ise bir Belge daha vardı hariçten ve üzerinde şunlar yazıyordu:

“T.C. Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı İspanya´daki Conservatorio Superior de Musica´da flamenko gitar programını başarı ile tamamlamış Taylan Polat ın Lisansa eşdeğer öğrenim gördüğüne dair olan Diploma Denklik Belgesini, 2547 sayılı Kanunun 3 ve 7/p maddeleri ularınca tanınmıştır”

Ben ve ailem Türkiye de bir ilki gerçekleştirmiş olmamın gurunu yaşıyoruz ama bu, ¿siz flamenko gitar severleri neden ve nasıl ilğilendiriyor? o konuya geçmek istiyorum çünkü esas konu budur.

İspanya da Superior konservatuarlarının flamenko gitar bölümününde okuyacak T.C. uyruklu kişilerin sahip olacakları lisans diploması T.C. Yüksek Öğretim Kurumu tarafından tanınacak ve YÖK un vereceği Diploma Denkliğinde GİTAR bölümü değil, FLAMENKO GİTAR bölümü yazacak ve Üniversite düzeyinde konservatuar mezunu sayılarak Türkiye deki üniversitelerden mezun olan kişilerle ile aynı haklara sahip olacaklar. Bununla beraber, öğrenci statüsünde İspanyada oturum alabilecekler, öğrencilikleri T.C. tarafından tanınarak bütün askerlik işlemleri yapılacak, öğrenim yıllarından 1 yılı eğer isterlerse Erasmus programıyla avrupanın istedikleri eşdeğerli konservatuarında okuma hakkına sahip olacaklar, hatta Türkiye deki vakıf ve kurumlardan burs talebinde bulunabilecekler.

Diğer bir tarafadan, flamenko müziğini çingene müziği, 4 akorla çalınabilen basit bir sokak müziği olarak göstermeye çalışan ve genel anlamda sanatı, serbet pazar ticareti olarak gören sözde entellektüel bir kesim vardır ki buda onlara cevabımız olsun.

Bununla, hayatımın 16 senesini verdiğim flamenko sanatının Türkiye deki sağlıklı gelişimi için önemli olan bu kapıyı açarak, üstüme düşün görevi yaptığımı düşünüyorum. Sizlerse, bu yazıyı paylaşmak süretiyle flamenko gitar sanatına akademik anlamda yönelmek isteyen gençlere bu bilğilerin ulaşmasını sağlayarak katkıda bulunabilirsiniz.

Bu konudaki tamamlayıcı çalışmalar devam etmektedir. Somut gelişmeler sağlandığında sizlere bu bilğileri ulaştırmak, eserlerinizi, videolarınızı, sorularınızı ve enteresan olduğunu düşündüğünüz görsel ve yazılı bilğileri (mümkünse flamenko hakkında enteresan olanları) paylaşmanız için Facebook da bir grup kuruldu Flamenko Gitar Türkiye adıyla. Bu grup yerli ve yabancı flamenko sanatçılarının (gitarist, dansçı, şarkıçı, perkisyonist vs….) ortak noktası olsun ve mümkünse karşılıklı bilği alış verişinde bulunmaları için kurulmuştur. Üye olun ve paylaşın lütfen.http://www.facebook.com/groups/462210483814374/

Bu ilk makaleyi bitirirken son olarak tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum: Flamenko Gitar artık T.C. nin ilğili kurumlarınca KENDİ İSMİYLE Lisans eğitimi olarak tanınmış bir SANAT DALIDIR. Vatana, millete ve önemlisi anlayana hayırlı uğurlu olsun.

avatar

FL@man

Atilla Aydemir, Makine Mühendisliği mezunu, bir alışveriş merkezinde Yöneticilik yapıyor. Flamenko ile gerçek anlamda 2003 yılı sonlarında tanıştı ve artık onsuz yapamıyor. Flamenko.org sitesi kurucusu, 2010 yılında Flamenko Ankara Derneği Başkanlığını yaptı, dansa iş hayatından fırsat buldukça devam ediyor, ayrıca fotoğraf çekmeyi, Motosiklet ile uzun yolculuklara çıkmayı, farklı kültür ile etkileşimi seviyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir