Ana LIanes

Fransız – İspanyol bir ailede, Kuzey Amerika’da doğan Ana Llanes dans kariyerine, 4 yaşının henüz başlarındayken, klasik bale ile başladı. 14 yıllık yoğun bir bale eğitiminden sonra dansı tamamen bıraktı. Sadece birkaç yıl kadar önce, 2004 yılında, büyük Oscar Nieto’nun eğitmenliğinde tam zamanlı flamenko çalışmalarına başladı. Babası bir flamenko aşığı olan ve çocukluğundan bu yana aile çevresinde ses ve ritim çalarak büyüyen Ana’nın, baleden flamenkoya geçisi çok doğal oldu. 1 yıllık çalışmadan sonra Ana, Kanada civarında profesyonel olarak çalışmaya başladı, bazı festivallerde ve çeşitli televizyonlarda yer aldı. Ana Ağustos 2006’da, üniversiteyi bitirdikten sonra, María López, Mercedes Ruíz, María “Chacha” Bermúdez, Manuela Carpio, Maria Vargas gibi ustalardan eğitim aldığı ve son olarak bir yıldan fazla özel dersler aldığı büyük flamenko dansçısı Maria José Franco’nun bulunduğu Jerez de la Frontera’ya yerleşti.

Böylesine büyük eğitmenlerle çalışma şerefine eriştikten sonra, Fernando de la Morena, Periquín “Niño Jero” ve ailesi, Moraito ve oğlu,Diego de Morao, Diego Carrasco, Navajita Plateá’nın Curro Carrasco’su, ve oğulları Manuel Soto “Sordera”, Vicente Soto, Joselito “Sorderita”, ve El Bo gibi ünlü arkadaşları ile Andalucia’da geçirdiği yoğun zamanlar da flamenko sanat anlayışına değer kattı.


——————————————————————————————————–

North Amerıcan born, of French-Spanısh family, Ana Llanes began her dance career at the early age of 4 wıth classıcal ballet. After 14 years of ıntensıve ballet traınıng she left dancıng entirely. It wasnt untıl a few years later ın 2004 that she began her full tıme study of Flamenco under the tutelage of the great Oscar Nıeto. The transıtıon from ballet to flamenco was a natural one as Ana’s father had always been afıcıonado of flamenco and as she grew up wıth the sounds and rhythms of the art form constantly playıng ın her famıly settıng. After 1 year of studyıng Ana began to work professıonal around Canada and was featured ın several festıvals as well as varios TV appearances.
In August 2006, upon completıng unıversıty, Ana relocated herself to Jerez de la Frontera, where she would spend the next few years training under such masters as Ana María López, Mercedes Ruíz, María “Chacha” Bermúdez, Manuela Carpio, Maria Vargas and fınally the great baılaora Maria José Franco wıth whom she studıed prıvately for over a year. In 2007 she was ınvıted to partıcıpate ın a show Jerez’s famous Sala de Compañia.

Though honoured to have studied under such great teachers while in Andalucia, Ana equally attributes her understanding of the art of Flamenco to the great deal of time she spent in the presence of such illustrious friends as Fernando de la Morena, Periquín “Niño Jero” and his family, Moraito and his son Diego de Morao, Diego Carrasco, Curro Carrasco of Navajita Plateá, and the sons of Manuel Soto “Sordera”, Vicente Soto, Joselito “Sorderita”, and El Bo.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir