Asime Can Özözer

 

Sanatçının Ropörtajı için tıklayınız >> 

2oo1-2oo2 dönemlerinde Pera Güzel Sanatlar Akademisi’nde flamenko dans dersleri veren Asime Can Özözer, Ağustos 2oo2’de, Granada’da, büyük usta Mario Maya tarafından kurulan ‘Centro Estudios Escenicos’a sınavla kabul edildi ve bu merkeze kabul edilen 5 yabancı dansçıdan birisi oldu. Nisan 2oo3’te, Granada şehrinin en büyük tiyatrosu ‘Teatro Isabel La Catolica’da, Mario Maya tarafından sahneye konan ‘Ensayo General’ isimli gösteride dans etti. Nisan 2oo4’te, Peña Flamenca de Ubrique’de [Cadiz, Ispanya], mart, haziran ve kasım 2oo5’te, Sala Espacio Meteora ve Asociacion Antiguo de Sevilla’da [Sevilla, Ispanya] flamenko gösterileri yaptı. 2oo4’te yönetmen Ethem Özgüven ile flamenko dansını “f” isimli kısa metrajlı filmine taşıdı ve ortak çalışmaları halen devam etmekte. Temmuz 2oo4’te ise, İstanbul Caz Festivali kapsamında düzenlenen ‘Caz Pazarı’nda tanıtım atölyesi yaptı.

Şubat 2oo6’da Carmen de Torres Flamenko Dans Topluluğu’nda dans etti. Son olarak Eva Yer Babuena ile birlikte sahne alan Asime Can Özözer’in İspanya’da katılmış olduğu flamenko atölye ve eğitim programından bazıları:

Eva, ‘La Yerbabuena’, İspanya, temmuz 2oo5/2oo6
Joaquin Grilo, Jerez, İspanya, ağustos 2oo2
Belen Maya, Granada, İspanya, ekim 2oo2
Rafaela Carrasco, Granada, İspanya, aralık 2oo2
Farruquito, Sevilla, İspanya, eylül 2ooo
La Farruca, Sevilla, İspanya, ocak 2oo1
Alejandro Granados, kasım 2oo2
El Torombo, Sevilla, İspanya, ocak 2oo1
Juana Amaya, Sevilla, İspanya, eylül 2oo1
Mercedes Ruiz, Jerez, İspanya, ağustos 2oo2
Manuel Betanzos, Sevilla, İspanya, 2oo4-2oo6

Asime Can Özözer ile Atölyeler üzerine..
Pek çoğunuz gibi ben de ‘flamenko’ dediğimiz, büyülü, anlatması ve anlaşılması imkansız gibi gözüken bu büyük ‘tutku’nun peşine düştüm. Bir ‘arayış’ içersinde, önce kısa aralıklarla, sonra da ‘temelli’ olarak Ispanya’nın Sevilla şehrine yaşamaya gittim. Hani derler ya ‘herşeyi bırakıp gitti’, aynen öyle oldu..Flamenkoyu arama niyetiyle çıktığım bu yolculuğun aslında içsel bir yolculuk olduğunu, geriye dönüp baktığımda anlıyorum. Bu yolculuk beni, Eva La Yerbabuena’nın topluluğunda dans etmeye kadar götürdü. Çok şanslı mıyım? Hayır, değilim, ama çok bilinçli olduğumu söyleyebilirim? Ve bir insanın, özellikle de bir dansçının en değerli ‘aracı’nın bilinci, yani ‘farkındalığı’ olduğunu düşünüyorum.

Geriye dönüp de aldığım yola şöyle bir baktığımda, flamenkodaki gelişimim ile kisisel gelişimimin çok paralel gittiğini görüyorum. Zaten hayatta herşey birbirine bağlı değil mi? Aslında herşey bir tek’in ayrıymış gibi gözüken parçaları degil mi?

Özellikle Eva La Yerbabuena ile buluşmam ve sonrasında gelişen olaylar, flamenko dansına, sanata ve dolayısıyla da hayata bakışımı büyük ölçüde değiştirdi. Aslını söylemek gerekirse, buluşma, zaten benim hayata bakışım değistiği için gerçekleşti. Yani öğrenci hazır olduğunda öğretmen ortaya çıktı. Gerek Sevilla’da bulunduğum dönem içersinde, gerek Eva’yla yaptığım çalışma sırasında öğrendiklerimi flamenko dansına adapte ederek bir Workshop serisi hazırladım. [Workshop serisi diyorum, çünkü her iki ayda bir Istanbul’da ders vermeye devam etmeyi planlıyorum] Amacım, benim işime yarayan teknikleri, yöntemleri ve en önemlisi bakış açısını, flamenko dansı diliyle sizlere sunmak. Ayrıca ben de sizlerden, ve sizler de diğer katılımcılardan öğreneceksiniz. Dalai Lama’nın dediği gibi, ‘Hayatta mükemmel olmak için bulunmuyoruz, öğrenmek için bulunuyoruz?..’

Sizi, kendinizin bile bilmediği, hatta hayal bile edemeyeceği kendinizi keşfetmeye davet ediyorum. Iyi yolculuklar!

Asime Can Özözer’in
http://www.dancentrum.com/?p=56&f=8&t=307&i=400&a=1
sayfasında yer alan forumdan bir yorumunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

“gelecek kaygısı” hakkında
Merhaba! Ece ve Atilla, güzel sohbetinizi bölüyorum, kusura bakmayın 😉 Ece’nin fikirlerine katılıyorum. Ben de Boğaziçi Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği okudum ve dansa, çocukluğumdan beri balerin olmak istememe rağmen, ancak üniversitedeyken başlayabildim. Daha birinci sınıftayken latin danslarını profesyonel olarak yapmaya karar verdim, okulu bıraksam mı diye düşünmeye başladım. Babamın telkinleriyle okulu bitirene kadar beklemeye karar verdim. Bu arada dans etmeye, sürekli ders almaya ve bir süre sonra da ders vermeye başladım. Üniversiteyi bitirdikten bir yıl sonra da şu anda hem tutkum, hem de mesleğim olan flamenko dansına başladım. Önceleri tek amacım İspanya’ya gidip hayranı olduğum bu sanatı orada öğrenmekti. Sonra meslek olarak yapmak istediğime karar verdim. Ve yavaş yavaş tüm istediklerim gerçekleşti. Şu anda profesyonel olarak flamenko yapıyorum, ve flamenkonun merkezi sayılan Sevilla’da yaşıyorum. En beğendiğim flamenko sanatçılarından ders alıyorum. Ailem “çılgın”, arkadaşlarım ise çok “şanslı” olduğumu düşünüyorlar. Ancak, bir şeyi çok istediğiniz zaman bilinçli veya bilinçsiz olarak o şeyi elde etmek için büyük bir çaba gösteriyorsunuz ve sanki önünüzdeki tüm engeller birer birer ortadan kalkıyor. Ben bunun “şans” veya “kader” kaynaklı olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Başımıza gelen hemen hemen herşeyden biz sorumluyuz. Çünkü gerekeni ya yaptık, ya da yapmamayı “tercih ettik”. Diyeceğim şudur ki, eğer dansçı olmak istiyorsanız, önce amacınıza ulaşmak için ne yapmanız gerektiğine karar verin. İlk adım ne olmalı? İhtiyacınız olan en büyük şey ne? Önce ondan baslayın, o gerçekleşince bir sonraki adım, sonra bir sonraki… Çünkü hepsini aynı anda yapmaya çalışınca yoldan sapma riski var bence. Hayat gerçekten de çok kısa. “40’lı yaşlarımda ne yapacağım” diye soruyoruz, ama yarın sağ olacak mıyız bilmiyoruz… Ben derim ki, oturun sakin sakin önce, kendinizi nerede görmek istediğinizi hayal edin ve bunu bir kağıda yazın. Sonra da bu hayale ulaşmak için neler yapmanız gerektiğine, eksikliklerinizin neler olduğuna karar verin ve bunları da yazın. Sonra da önem sırasına göre düzenleyin bunları. Ve baslayın ilk adımdan… Bir duvarda yazılı görüp çok beğendigim bir söz: “Arzularının trenine binmeyen korkularının mahkumu olur” Çok sevgi ve selamlar, Asime Can Özözer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir