Melis Cangüler

Ropörtajı için tıklayınız >>
1976’da İstanbul’da doğdu. Çocukluk yıllarlında klasik bale eğitimi aldı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde 4 yıl okudu ve 7 yıl Koç, Sabancı ve Nova Reklamcılık’ta tasarımcı olarak çalıştı. İş hayatına başladığı yıl hobi olarak dans etmeye başladığı flamenko ile daha sonraki yıllarda profesyonel olarak ilgilenme kararı aldı.

Profesyonelliğe ilk adımı 2003 Ekim’de başlayarak bir sezon boyu devam eden “Venta Del Torro” adlı bir İspanyol Lokantası’nda dans ederek oldu. Kendini geliştirmek adına 4 yıllık Türkiye’deki eğitiminin yanısıra 2004 Temmuz-Ağustos dönemi boyunca İspanya’nın Madrid şehrinde”Avrupa Birliği Projesi ( Leonardo da Vinci Projesi)” kapsamında burslu olarak flamenko eğitimi aldı ve çok sayıda workshopa katıldı. 2009 Eylül ayı’nda İspanya’nın çok büyük başarılara imza atmış bir Flamenko sanatçısı olan Eva La Yerbabuena ile çalışma fırsatı bulmuştur.

Yurtiçi ve yurtdışında birçok eğitmenden flamenko eğitimi aldı ve pek çok gösteride öğrendiklerini sergileme fırsatı buldu. 2004-2005 sezonu boyunca İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sergilemiş olduğu Carmen adlı eserde flamenko dansçısı olarak görev aldı.

2004 yılında kurmuş olduğu “Flamenco De Payo” grubu ile çok sayıda flamenko gösterileri gerçekleştirdi. Pfizer, Renault, YapıKredi gibi firmalarla gösteriler organize etti.Niş Bar-Restaurant,Whisper’s Cafe, Zeytindalı Rest.’a flamenko geceleri düzenledi,Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde konser verdi, Dr.Safa Yeprem Yalova Konser’i’nde konuk grup olarak yer aldı.İsmi “Flamenco de Soledad” olarak değişen grubuyla halen gösterilerine devam etmektedir. En son konserlerini bu yıl Çanakkale’de verdiler.

2007 yılından 2010 yılına kadar Ankara’da kurulmuş olan “Mavisiyah Flamenko Topluluğu”nun dansçısı olarak grupta yer almıştır. Bu grupla birlikte Türkiye’nin birçok ilinde konserler vermiş ve pek çok televizyon programına konuk olmuştur.

Farklı projelerde dansçı kimliğiyle yer almıştır. Avrupa Birliği Bilgi Büroları dans etmiştir. tarafından hazırlanan bir projede İspanya dans birincisi David Perez’in grubuyla turneye katılmış Türkiye’nin 5 farklı ilinde

Burak Aydos Konseri, Tanini Trio Konser’lerinde konuk dansçı (halen konserlerine danslarıyla eşlik etmektedir), Yönetmen Tunç Başaran’ın Vesaire Vesaire adlı sinema filminde dansçı, Pop Sanatçısı Gülşen’in Canın Sağolsun adlı klibinde dansçı.

Pek çok televizyon kanalına konuk olmuştur. Trt1,Trt2, Cine5, Kanaltürk, Habertürk, Ata Tv.bunlardan bazılarıdır.

Profesyonel dansçılığının yanı sıra 2003 yılından bu yana flamenko dans eğitimi vermektedir. İstanbul’da YapıKredi Kültür Sanat,Cafe Boleo, İrlanda Kültür Merkezi, İstanbul Üniversitesi,Bilgi üniversitesi ,Gahraman Nasirov Uluslararası Sanat Merkezi, Mim Sanat Merkezi, Fazil’s Studio NYC eğitim vermiş olduğu yerler arasındadır . 4 yıl boyunca Flamenko Ankara Derneği’nin eğitmeni olmuştur. Daha sonra 1 yıl boyunca eğitimlerine Odeon Sanat Akademisi-Ankara ve Tuna Sanat Merkezi-Ankara’da devam etmiştir.

2012 -2013 yılında egıtımlerıne Çamlıca Kız lisesi ve  Dancextremo- İstanbul’da devam etmiştir.

Ardından uzun zamandır düşündüğü Melis Cangüler Dans ve Müzik Atölyesi ve Endülüs Kültürü Flamenko Derneği Azul Mavi’yi Istanbul’da kurmuştur.

Çalışmalarına bu iki oluşumda devam etmektedir.

http://www.melisflamenco.com/

http://azuldernek.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir