Flamenco Reina

Işıl ve Manuel Reina’nın birlikte kurduklari FLAMENCO REINA Grubu, izleyicisine sıcak,neşeli, dramatik Flamenco repertuari yanisira tutkulu Flamenco dansları da sunuyor. Her biri Flamenco sanatçısı olan 4 müzisyenden oluşan ekip, her gösterisinde farklı dinamiklerle Flamenco Sanatı’nın sınırlarını aşıyor. İspanya’nın sıcak Endülüs rüzgarlarını Türkiye topraklarında hissettirerek Flamenco Sanatı’na başka bir boyut katıyor.

Işil Reina & Manuel Reina
===============

Işıl Reina

Dans Eğitmeni, Etnik34 Creative Group Kurucusu.
İstanbul’da doğdu.Marmara Universitesi Güzel Sanatlar’da sinema-TV eğitimini sürdürürken 1990 yılında Amerika’ya gitti ve burada flamenko ile tanıştı.

İstanbul’a döndüğünde flamenko eğitimine devam etti. Manuel Reina ile evlenerek Sevilla’ya gitti ve 3 yıl boyunca birçok eğitmenden dersler aldı.
Etnik34 Creative Group’un kurucularından olan Işıl Reina, Reklam , kisa film calismalarinin yanisira Istanbul da yasayan bir Famenco danscisi ; kulturunu ve flamencoyu bir arada yasamanin dogal sonucu olarak Flamenko-Alaturka projesini yaratmis ve sahnelemistir.

Manuel Reina

Çalışmalarına 6 yaşında José Galván Akademisinde başladı ve Manolo Marin ile devam etti.
Aynı zamanda, 5 yıl boyunca Profesor Antonio Castillo’dan klasik dans eğitimi aldı.
Dansında olgunlaştığında, Sevilla Konservatuarı’nda Manolete, Antonio Canales ile koreografi kurgulama çalışmalarına başladı.
İlk profesyonel çalışmaları 9 yaşında başladı. 18 yaşında Dünyaca ünlü Jose Galvan Flamenko dans grubu ile profesyonel dans hayatına başladı. Sevilla’nın tablaolarından biri olan ‘El Arenal’ ‘da sahne aldı. Değişik Flamenco gruplarıyla dünyayı dolaştı. NewYork, Tokyo, Berlin ve Sao Paolo’da yaşadı. Dans gösterileri ve eğitmenlik yaptı. Flamenco üstünde çalışırken aynı zamanda modern dansları tanıma fırsatı buldu ve koreografi eğitimini derinleştirdi.
Ballet Yoko Komatsubara ile koreografi yaptı. Japonya’da İspanya Milli Balesinden Luis Ortega ve Curro de Bormujos ile sahne aldı.
Yer aldığı flamenco yapıtlardan bazıları ‘Tierra y Fuego’, ‘Carmen’, ‘Bernarda Alba’ dır. Paco Mora gösterilerinde birinci dansçı olarak yer aldı ve tüm Güney Amerika’yı dolaştı.
Almanya, İsveç ve Hollanda turnesine çıktı. Yoko Komatsubara ile Festival Union’a katıldı. Kurucusu ve koreografı olduğu ‘Bato Tato-Flamenco Oriental Fusion’ grubuyla festivallere ve uluslararası organizasyonlara katılıyor.

Pico De Triana

Sevilla’nın en tarihi kentlerinden biri olan Triana’da doğmuştur,çocukluğundan itibaren Flamenko ile iç içe bir yaşantı sürdüren Pico De Triana ,Farruco Carmen,Ledesma,Carmelilla ,Montoya ,La Negra,La Tano ,Milagro Meriba ,Ana Maria Bueno,Loli Flares,Juano Ogalla ,Tomas de Madrid gibi birçok Flamenko sanatçısıyla Sevilla’nın en önemli sahnelerinden olan, El Arenal ,Los Gallos,El Patio Sevillano ve El Embrjo ‘da sahne alarak ,2009 yılında İstanbul ‘a yerleşmiştir. Pico De Triana, günümüzde müzik çalışmalarını Manuel Reina sürdürerek, Flamenko Reina grubunda solistlik yapmaktadır.

Kerem Can Özpekel

1986 yılında müzisyen bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen sanatçı, müzik yaşamına 8 yaşında İ.T.Ü. DKTM Konservatuvarı eğitim görevlisi babası Osman Nuri Özpekel’den ud öğrenerek başladı. Ortaokul yıllarında gitara ilgi duymaya başladı. 2000 Yılında Prof. Mutlu Torun ile klasik gitar çalışmaya başladı. 2005 yılında flamenko ile ilgilenmeye başlayan sanatçı Rafael riqueni, Gerardo Nunez gibi virtüözlerin ustalık sınıflarına katıldı. 2009 yılında İspanya’ya giderek Miguel Angel Cortes ile çalışan sanatçı 2011 yılında 3 ay süreyle tekrar İspanya’ya giderek Fundacion Criastina Heeren, Centro de Arte y Flamenco gibi flamenko okullarında eğitim gördü. Aynı yıl Cordoba Gitar festivalinde Manolo Sanlucar, Jose Antonio Rodriguez ve Manolo Franco’nun da ustalık sınıflarına katıldı. 2009 yılından beri Manuel Reina’ya eşlik eden sanatçı, Avrupa ve Anadolu’da pek çok üniversitede flamenko gitar resitalleri verdi ve CRRKS, AKM gibi sahnelerde Flamenko ile Türk Müziğinin bir arada icra edildiği projelerde yer aldı. 2010 yılında Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan sanatçı Flamenko Gitar eğitmenliğine de faalen devam etmektedir.

Facebook grubu için tıklayınız >>

http://www.facebook.com/groups/138668892918966/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir