Gitarcılar (Toque)

Aşağıda bilgileri ve isimleri olmayan sanatçılarımızdan öncelikle özür dileriz, bilgilerinizi bize iletmeniz durumunda gereği yapılacaktır.
(Burada olan sanatçılar sadece elimizde bilgileri olduğu için alfabetik sıraya göre konumlandırılmıştır.)
Flamenko.org

>> Alper Kargın
……

>> Burak Altuni ( Ankara – Duende / Mavi Siyah )

1982’de Ankara’da doğdu. Lise döneminde Devlet Opera ve Balesi Modern Danslar Topluluğu’nda dansa eşlik üzerine çalıştı. Tiyatro oyunlarında müzisyenlik, yönetmenlik yaptı. O sıralar tanıştığı flamenkoyu geliştirme fırsatını buldu.
Perküsyon ve gitarla yaptığı çalışmaları geliştirmek amacı ile workshoplara katıldı.
2002 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera ve Şan Bölümü’nü kazandı ve iyi bir dereceyle mezun oldu.
Gölbaşı Belediyesi Konservatuvarı’ında şan dersleri veren Burak Altuni, aynı yıl katıldığı Flamenko Ankara Derneği ile gösteri ve festivallere katıldı, 2. Uluslararası Flamenko Festivali’nde solist olarak sahne aldı.

>> Ceyhun Güneş

1979 yılında Ankara’da doğdu. Müziğe 9 yaşında Can Girginkoç’dan piyano dersleri alarak başladı. 1990’dan sonra Soner Öztaşkın’la iki sene klasik gitar çalıştı. İlk flamenko gitar çalışmalarına 14 yaşında başladı. Çalışmalarına uzun süre tek başına devam etti. 2003 yılında amatör ve profesyonel müzisyen ve dansçıların buluştuğu Flamenko Ankara Derneğini kurdu. 2004 yazından itibaren İspanya’da Gerardo Nuñez, Manolo Sanlucar, Paco Serrano, Jeronimo Maya, Rafael Riqueni, Jose Antonio Rodriguez, Manolo Franco, Tino Van Der Sman, El Carbonero, El Entry gibi flamenko ustalarıyla çalışma fırsatı buldu. 2003 yılında Cordoba Gitar Festivalinde tek Türk gitarist olarak sahne aldı.�
Kendi bestelerini ve yorumlarını kurucusu olduğu “Mavi Siyah” flamenko topluluğu ile çeşitli festivallerde ve üniversitelerde seyirciye sundu. 2008 yılı içerisinde, Erkan Oğur’un da konuk sanatçı olarak yer aldigi bir de album kaydetti.
2003 yılında kurulan ve başkanlığını yaptığı Flamenko Ankara Derneği ile de uluslararsı Flamenko Ankara Festivali de basta olmak üzere bir çok konser ve gösteride yer aldı.

>> Dinçer Dedeoğlu
……
>> Doğan Canku
……
>> Doruk Okuyucu
……
>> Ezgi Anıl
http://www.ezgianil.net/

>> Ilgaz Benekay
……

>> Kerem Can Özpekel

1986 yılında müzisyen bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen sanatçı, müzik yaşamına 8 yaşında İ.T.Ü. DKTM Konservatuvarı eğitim görevlisi babası Osman Nuri Özpekel’den ud öğrenerek başladı. Ortaokul yıllarında gitara ilgi duymaya başladı. 2000 Yılında Prof. Mutlu Torun ile klasik gitar çalışmaya başladı. 2005 yılında flamenko ile ilgilenmeye başlayan sanatçı Rafael riqueni, Gerardo Nunez gibi virtüözlerin ustalık sınıflarına katıldı. 2009 yılında İspanya’ya giderek Miguel Angel Cortes ile çalışan sanatçı 2011 yılında 3 ay süreyle tekrar İspanya’ya giderek Fundacion Criastina Heeren, Centro de Arte y Flamenco gibi flamenko okullarında eğitim gördü. Aynı yıl Cordoba Gitar festivalinde Manolo Sanlucar, Jose Antonio Rodriguez ve Manolo Franco’nun da ustalık sınıflarına katıldı. 2009 yılından beri Manuel Reina’ya eşlik eden sanatçı, Avrupa ve Anadolu’da pek çok üniversitede flamenko gitar resitalleri verdi ve CRRKS, AKM gibi sahnelerde Flamenko ile Türk Müziğinin bir arada icra edildiği projelerde yer aldı. 2010 yılında Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan sanatçı Flamenko Gitar eğitmenliğine de faalen devam etmektedir.

>> Murat Köseler ( Ankara – Duende )

Müziğe kendisi de saksafon ve klarnet sanatçısı olan babasından etkilenerek başladı, 1993 senesinde çalmaya başladığı gitarla önceleri pop, rock müzikleri icra etti,  alanında profesyonel birçok müzik hocasından özel dersler aldı. Daha sonra 1999 senesi sonunda Flamenko, Latin ve jazz müziği ile ilgilenmeye başladı ve sonraki yıllarda kendini bu müzik türlerinde geliştirdi, bu alanda birçok dinleti ve konserler verdi. Flamenko alanında, dünyaca ünlü gitarist Jeronimo Maya, Leo de Aurora ve İspanya Flamenko dans birincisi David Perez ile çalıştı.
Flamenko Ankara derneğinin kuruluşu ve çalışmalarında görev aldı. Dernek bünyesinde bulunan ve üyelerinin oluşturduğu dans topluluğu ile beraber 2003 yılından bugüne kadar birçok üniversite ve konser mekânlarında gösteriler yaptı, çeşitli televizyon programlarına katıldı. Halen Flamenko Ankara Derneğinde başkan yardımcılığı görevini sürdürüyor. Konser repertuarında çoğunlukla grubu ile beraber icra ettiği ve düzenlemesini yaptığı Flamenko formundaki kendi besteleri yer almaktadır. Yeni dönemde kendi bestelerinden oluşacak albüm için çalışmaları devam ediyor…
Sahne performans Videoları ve Murat Köseler internet sitesi:
http://www.dailymotion.com/murat-koseler
E-mail: muratkoselers@yahoo.com

>> Mutlu Torun
…….
>> Ulvi Avşar
…….

>> Safa Yeprem
www.safayeprem.com

>> Taylan Polat

Taylan Polat gitarla 15 yaşında tanıştı. Henüz 18 yaşında, İstanbul`da ve Akdeniz`in çeşitli bölgelerinde sayısız mekanda sahne aldı. 2001 yılında Córdoba`da bulunan Profesyonel Müzik Konservatuarı, Flamenco Gitar Bölümü yetenek sınavlarını kazanarak dört sene eğitim aldı. Daha sonra, İspanya`nın en prestijli flamenco gitar konservatuarı “Conservatorio Superior de Música “Rafael Orozco”da, İspanya Kültür Bakanlığı`nın özel devlet bursu ile dört sene Lisans okudu. Lisans eğitimi boyunca Paco Serrano, Manolo Franco, Niño de Pura gibi dünyaca ünlü flamenko gitar üstatlarıyla çalıştı. David Pino, Churumbaque “Hijo” gibi flamenko yorumcuları ve flamenkolog Faustino Nuñez gibi daha birçok saygın profesör tarafından eğitildi. Halen Córdoba`da yaşayan Polat, Türkiye`nin tek Konservatuar mezunu flamenko gitaristi, compozitör ve akademisyenidir.

Cordoba’nın saygın mekanlarından Jazz Café’de verdiği konserle Türk Halk Müziği flamenko adaptasyon çalışmalarını ilk defa 2003 yılında sahneye koyan sanatçı, Flamenko makamlarını kalıplarını kırmadan, kendine ait olan türkçe söz ve müziklerle birleştirme süretiyle bir tarz yaratmıştır: “Türkçe sözlü Flamenco müzik”. “Gidişler ve Dönüşler” (İdas y Vueltas) adı altında projelenen bu çalışmalarla, Londra`da düzenlenen I. Avrupa Dizayn Fuarı “Sojournposse East meets west”,  VI. Uluslararası Cosmopoetica Şiir festivali, Tiyatro Avanti de düzenlenen II. Uluslararası “Enraizados en el viento” festivali, Live in Sevilla,      “Flamenco Caravan” projesiyle Fransa turu, (Narbonne, Cahor, Sarlat, Bordo, Nants) İtalya’nın Pavia Üniversitesinde düzenlenen I. Uluslararası “Elogio Delle Lingue E Dei Linguaggi” festivalinde Füzyon Müzik üzerine konferans ve etkinlikler, IX. Uluslararası Africa Film Festivali, davet edildiği festival ve organizasyonlardan bazılarıdır. Eserleriyle İspanyada büyük begeni toplayan sanatçı Canal Sur, Canal Vive, Radio3, Onda Andalucia ve TRT İspanya belgeseli gibi önemli basın kuruluşlarına röportajlar vermiştir.

Birleşmiş Milletler Medeniyeteler İttifakı programı Cordoba resepsiyonuna dönemin İspanya dışişleri bakanı M.A. Moratinos ve Ahmet Davutoğlu tarafından örnek sanatçı sıfatıyla davet edilmiştir ve sahne almıştır.

Sanatçı, Yüksek Öğretim Kurumu’na diploma denkliğini kabul ettirerek Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının flamenko gitarı konservatuar düzeyinde akademik bir “İhtisas” olarak tanımasını sağlamıştır.

Daha fazla bilgi ve videolar için:  www.taylanpolat.es  ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir