Şarkıcılar (Cante)

Aşağıda bilgileri ve isimleri olmayan sanatçılarımızdan öncelikle özür dileriz, bilgilerinizi bize iletmeniz durumunda gereği yapılacaktır.
(Burada olan sanatçılar sadece elimizde bilgileri olduğu için alfabetik sıraya göre konumlandırılmıştır.)
Flamenko.org

>> ÖYKÜ- BERK GÜRMAN

Öykü ve Berk, Paco de Lucia dinleyen bir babanın ve Türk Sanat Müziği icra eden bir annenin çocukları olarak 4 Ağustos 1982’de dünyaya geldi. Ailede performans olarak müzik her zaman vardı. Ama teorik müzik eğitimleri Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladı.�
Pera’da okudukları yıllarda, Öykü, keman ve şan dersleri aldı. Okul konserlerinde aktif olarak yer alıyordu, bu sayede AKM ve Cemal Reşit Rey sahnelerinde konser verme şansı buldu.
Yaklaşık yedi yıl, Işıl ve Manuel Reina’nın da içinde olduğu Flamenco Alaturka grubuyla MKM, AKM ve CKM’de konserler verdi. Flamenco dansçısı Marco De Ana ile Şişli Kültür Merkezi’nde, CKM’de de Nükhet Duru ile aynı sahneyi paylaştı.
Berk ise gitar bölümünde okudu. 10 yaşında flamenco gitara Ilgaz Benekay ile başlamıştı. Melih Gürel, Muzaffer Çorlu ve Kemal Belevi’den klasik gitar dersi aldı.
Üniversitede, iki kardeşin yolları bir süreliğine ayrıldı.
Öykü, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan Bölümü’ne girdi. Alaaddin Yavaşça ile repertuar, Erol Uras ile şan ve Faris Akarsu ile müzikal çalıştı.
Berk, Bilgi Üniversitesi’nde ses mühendisliği eğitimine başladı, amacı kendi müziğini kendi kaydedebilmekti. Çünkü Türkiye’de insanların flamencoya dair fazla bir fikirlerinin olduğunu düşünmüyordu. İkinci sınıfın sonunda Çiğdem Borucu, Berk’e İspanya’ya gitmesi gerektiğini söyledi. Berk, bunun üzerine İspanya’ya kayıtlarını yolladı ve iki akademiden burs kazandı. Hayali, İspanya’daki hayatın içine girmek, çingenelerle tanışmak, flamenco’yu deneysel ve kişisel bir süreç olarak yaşamaktı. Berk, İspanya’da hayal ettiklerine kavuştu. Hem önemli hocalardan ders aldı hem de, Duquende, Potito, La Tana, Miguel Parada, Guadiana, Montse Cortes gibi ünlü flamenco ustalarıyla ‘fiesta’larda ve ‘juerga’larda canlı performans yapma imkanı buldu.
Öykü, Türk Sanat Müziği ile flamenco’yu birleştirmeyi düşünüyordu. Okulda öğrendiği vokal teknikleriyle flamenco’yu birleştirerek harika bir sentez yarattı.İkiz kardeşler yeniden bir araya geldiklerinde aralarındaki müthiş uyumu müziklerine yansıtmaya başladılar. Öykü ve Berk için flamenco mutluluk, hasret, keder, heyecan, tutku, kısacası hayatın ta kendisi…
>> Burak Altuni ( Ankara – Duende )

1982’de Ankara’da doğdu. Lise döneminde Devlet Opera ve Balesi Modern Danslar Topluluğu’nda dansa eşlik üzerine çalıştı. Tiyatro oyunlarında müzisyenlik, yönetmenlik yaptı. O sıralar tanıştığı flamenkoyu geliştirme fırsatını buldu.
Perküsyon ve gitarla yaptığı çalışmaları geliştirmek amacı ile workshoplara katıldı.
2002 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera ve Şan Bölümü’nü kazandı ve iyi bir dereceyle mezun oldu.
Gölbaşı Belediyesi Konservatuvarı’ında şan dersleri veren Burak Altuni, aynı yıl katıldığı Flamenko Ankara Derneği ile gösteri ve festivallere katıldı, 2. Uluslararası Flamenko Festivali’nde solist olarak sahne aldı.

>> Didem Ezgi KURT

1983 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokuldan sonra İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı – çalgı eğitimi bölümüne girdi. 6 sene tanbur eğitimi aldıktan sonra lisansını kompozisyon üzerine yaptı. Çeşitli topluluklarda çeşitli tarzlarda şarkıcılık yaptı. 2005 yılında Shaman dans ve ritim tiyatrosunun orkestrasında solist ve enstrümantist olarak yer aldı. Flamenco’ya ilk olarak 2006 yılında Flamencoevi dans atölyesinde dans dersleriyle başladı. 2007 yılından itibaren Flameco Alaturka ve Flamencoevi ile birçok proje ve gösteride şarkıcı olarak yer almaya başladı. 2008 yılında İspanyolca eğitimi ve şarkılarında daha doğru telafuzu yakalamak amacıyla flamenko’nun merkezi Sevilla’ya gitti.

>> Murtaza TORUN

……………

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir