Dilek Akdeniz

“..belki bir astronotla karşılaşsaydım uzaya gitmek istiyorum diyebilirdim…doğru zaman ve karşılaşma, o ve ben
28.07.2007

Flamenko’dan önce hayatınızda neler vardı? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
dans ve müzik .amatör olarak 16 yaşında halk oyunları ile başladım.değişik müzik gruplarında şarkı söyledim. Sonrasında İTÜ konservatuarı halk oyunları bölümünden mezun oldum sonra bir konser ve ardından Flamenko.

Başka bir dans değil de neden Flamenko?
Bunu bazen bilemiyorsunuz arayışlar vs….işte bu dediğiniz zaman Flamenko ya da başka bir şey, arayış dönemine denk geldi benim için, belki bir astronotla karşılaşsaydım uzaya gitmek istiyorum diyebilirdim.doğru zaman ve karşılaşma .o ve ben .hayatta insan her zaman kendini ifade etmenin iyi bir yolunu arar, bulursa ne mutlu zaten bir anlatma süreci hayat……

Dünya’da ve özellikle Türkiye’de Flamenko sizce nasıl bir yol alıyor,
Türkiye’de ki Flamenko’nun gelişimi için neler yapılmalıdır?

iyi yol alıyor ama değişiyor her şey gibi doğal olarak…ama özü kalmalı çünkü başlangıcı yoksa devamı da gelmez.dünya hızla dönüyor bilmem ki Flamenko nasıl bir süreçle devam eder. Zor bir müzik, dinleyicisi hep bellidir.böyle kalırsa ….sanatçılara destek verilmeli ki yeni şeyler üretilebilsin, çalışabileceğimiz doğru dürüst salon bile yok olsa da çok pahalı. Biz varız ama sesimizi duyan olacak mı dersiniz?

Türkiye’de flamenkoya dair her an müzik dinleyip dans edebileceğimiz mekan bulmak çok zor sizce bu eksiklik zamanla aşılacak mı?
Mutlaka.herşeyin zamanı gelir.flamenko kolaylıkla azmedilecek bir müzik değil bence dinlemeside icrasıda zor tabiii, o yüzden yavaş yol alır ama olur.

Bu alanda ufuk açanlar kimler hem Türkiye’de hem Yurtdışında? Öğrencilerinize dünyadan yada Türkiye’den kimleri izlemelerini önerirsiniz?
Herkeste farklı bir şey var elbette.onun için bir isim vermektense dans eden herkesi izleyip bir şey öğrenmek mümkündür derim.sende olmayan bir şey onda var. Herkeste iyi bir nokta bulunur.

Flamenko ile türk dans ve ezgilerinin benzerliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Zamanla bu ezgilerin flamenco ile bütünleşeceğini düşünüyor musunuz? Yoksa hiç karıştırılmamalı mı?
Fazla bir benzerlik yok. niye benzerlik aranır ki.bence renklilik farklılıktan doğar, farklı olduğu için ilgileniriz aynı olsaydı çok dikkat çekici olmazdı zaten. Bütünleşme değil ama yapılan, yapılacak olan ortak çalışmalar daha güzel olur .

 

Belki her dans türünde öyle ama Flamenkoyu Türkiye’de özellikle bayanlar tercih ediyor, sizce bunun nedeni nedir? fikrinizi alabilir miyiz?
Kadınlar , daha kararlıdır.istedikleri bir şeyi elde etme kararlılığı bence.

Flamenco sizce bedenin hükmettiği bir sanat mıdır, yoksa aşk ve heyecanın sanatı mıdır?
duygunun ağır bastığı ve bedeni yönlendirdiği ve onu olduğundan daha estetik ,anlamlı  hale getiren bir sanat.duygu yoksa elinizi kaldırsanız, ayağınızı  tüm gücünüzle yere vursanızda bir işe yaramaz.

 Öğrencilere bu dansta ilerlemeleri için en çok neyi önerirsiniz? Ayrıca malum evde çalışılacak bir dans değil?
Önce her zaman çok müzik dinlemelerini öneririm.sonra evlerinden atılmamaları için bir salon (eğer bulabilirlerse)da çalışmalarını söylerim.iyi gelir……

 

Son zamanlarda İspanya’dan birçok hoca ağırladık,ancak yinede  bu dansı öğrenmenin önemli adımlarından biri İspanya’da Workshop’a katılmaktır diye düşünüyor musunuz?
Tabii havasını solumak iyidir derim.ama iş kişinin kendisinde biter.

Siz dansçı olarak neler yapmayı hayal ediyorsunuz? Bu dönem bir projeniz var mı? bir mekanda sahne alıyor musunuz?
Bir mekanda sahne alıyoruz, gerçekleştirmek istediğim şeyler var tabii ama .bir dans topluluğu kurabilmek hayallerimden biri.zaten bununla ilgili çalışmalarım devam ediyor.

Gerçi size ulaşmak isteyenler güncel bilgilerinize sitemizden ulaşabilirler ancak şuan nerede eğitim veriyorsunuz?
Şu an İstanbul da dancentrum ve pera’da, Ankara’da 3 yıldır ders veriyorum pozitif dans stüdyosunda ve çeşitli okullarda eğitim veriyorum.

 Dans geçmişinizde bizimle paylaşmak istediğiniz bir anınız var mı?
Kostüm sorunu çok yaşadım.elbiselerimde hiçbir sorun olmadığı halde tam değişim sırasında elbisemin fermuarı boydan boya açıldı.ve bu 3 defa farklı zamanlarda başıma geldi. Basit gibi görünüyor ama acayip konsantresini bozabiliyor insanın.

Belki klasik bir soru olacak ama dans kariyerinizde en büyük hayaliniz nedir?  �
Kolay bir cevap verebilmek için çok yol almış olmak lazım.daha çok fırın ekmek yemek gerekiyor.hayal ise bu kolay belki söylemesi. Remedios Amaya ve Diego el Cigala şarkı söylerken dans etmeyi çok isterim.

Son bir sorumuz;
Aslında bu camiada ki herkese ait olan flamenko.org sitesini nasıl buluyorsunuz? Bir eleştiriniz, öneriniz var mı?
iyi gidiyor bence.herşey güzel.

Teşekkürler

Copyright – Flamenko.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir