Melek Yel

” Ben kendime, flamenkoyu geliştirmek diye bir misyon yüklemedim. Onsuz yapamadığım için flamenkocuyum. Ben ne kadar gelişirsem kendimdeki flamenkoyu o kadar geliştiririm…” 26.10.2008

rop_melek_1
 

Flamenko’dan önce hayatınızda neler vardı? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ne kadar eski olduğunu kestiremiyorum. Dönüp geriye baktığım vakit flamenkonun varlığını hayatımın bir köşesinde hep buluyorum. Ama yanılmıyorsam ilk tanımam ortaokul yıllarıma rastlar.Tabii ki şimdiki gibi bir tutku yoktu ama hep dinlerdim. Gelen her konsere ve gösteriye giderdim. Sadece dinlemek ve izlemek olarak vardı hayatımda. Ama hayatında ne olmak istiyorsun diye sorulduğun da ise; çocukluk tutkum olan film yönetmenliği derdim. Ta ki bu mesleğin öyle okuyunca, avukatlık, öğretmenlik gibi olamayacağını anlayana kadar film yönetmeni olmak istiyorum dedim ve sinema ve film ile ilgili bol bol kitaplar karıştırdım. Sonra oyunculuktan belki yönetmenliğe geçiş olabilir diye tiyatro oyuncusu olmak istedim ve lise yıllarımda amatör tiyatro ile uğraştım. Üniversitede İletişim Fakültesi’nde Gazetecilik okudum. Kısa bir süre gazetecilik yaptım hatta basının sorunlu yıllarında 2 yıl sözleşmeli olarak edebiyat öğretmenliği bile yaptım. Flamenko yanı başımdaydı  çünkü Pera’da flamenko dans bölümünde öğrenciydim hep dinliyor izliyordum fakat bir flamenkocu olacağımı hiç hayal etmemiştim.

Başka bir dans değil de neden flamenko?

Ben dansı da müziği de çok severim ama o kadar. Flamenkoyu sevmem o benim arkadaşım. Bazen ben oyum bazen o ben.

Flamenko diyince gözünüzün önüne gelen ilk sahne nedir? Ve tek kelime ile ne hissediyorsunuz?

Bir göç.  Ayakta kalma.

Dünya’da ve özellikle Türkiye’de Flamenko sizce nasıl bir yol alıyor,

Türkiye’de ki Flamenko’nun gelişimi için neler yapılmalıdır?

Ben kendime, flamenkoyu geliştirmek diye bir misyon yüklemedim. Onsuz yapamadığım için flamenkocuyum. Ben ne kadar gelişirsem kendimdeki flamenkoyu o kadar geliştiririm. Bu da paylaştığım insanlarla birlikte bir yol alır gider. Dünya’da ve Türkiye’de de flamenko hep kendi yolunda zaten.

Türkiye’de flamenkoya dair her an müzik dinleyip dans edebileceğimiz mekan bulmak çok zor sizce bu eksiklik zamanla aşılacak mı?

Flamenko senin de bildiğin üzere çok özel bir müzik ve dans. Bu tür yerlere tabii ki ihtiyaç var. Talep yeterli olduğunda arzı da oluşturacaktır diye düşünüyorum. Ticari kaygılara kurban gitmeyen meze niyetine dansın yenilip içki niyetine müziğin içilmediği yerler elbette ki arzum. Her şey zamanla…

Bu alanda ufuk açanlar kimler hem Türkiye’de hem Yurtdışında? Öğrencilerinize dünyadan yada Türkiye’den kimleri izlemelerini önerirsiniz?

Öğrencilerimin ezbere kaçmadan kendilerinin arayıp bulmalarını isterim. Benim beğendiğim her vakit iyisidir doğrusudur, kalitelisidir diyen eğitmen tiplemelerini ve bu anlayışı düstur edinmiş eğitim sistemlerini onaylamıyorum. Bu Ispanya’da böyle sen de öyle olmalısın. Bak bu dünyaca ünlü kişi şunları yapmış ben de onları yapayım vs. bana göre değil. Ben öğrencilerime temel, teknikleri, genel geçer bilgileri eğitmen olarak vermek zorundayım. Gerisi onlara kalmış bir şey.  

Flamenko ile türk dans ve ezgilerinin benzerliği olduğunu düşünüyor musunuz? Zamanla bu ezgilerin flamenko ile daha fazla bütünleşeceğini düşünüyor musunuz?

Şimdi bu çok uzun bir konu.  Tabii ki insanoğlunun müziği, dansı, yaşam tarzı, kullandıkları el aletleri vs benzer. Bunlarla ilgili tonlarca araştırmalar yapılıyor. Kökü benzeyen şey yüzyıllar içinde başka başka kültürlerle beslenerek bambaşka hale geliyor. Puro (saf) diye bir şeyi nitelendirmek çok zor. Önemli olan bu benzer noktalardan yola çıkarak nereye varmak istediğinizdir bence. Özgün bir şey mi, ticari bir şey mi, bilgilendirici bir şey mi, eğlendirici bir şey mi?

Tüm danslar genelde Bayanlar tarafından tercih edilir ama Türkiye’de özellikle Flamenkoyu genelde  bayanlar tercih ediyor diye düşünüyoruz, sizce bunun nedeni nedir? fikrinizi alabilir miyiz?

Bu sosyolojik ve kültürel bir sorun.  Uzmanları cevaplarsa daha iyi olurJ

Flamenko sizce bedenin hükmettiği bir sanat mıdır, yoksa aşk ve heyecanın sanatı mıdır?

Biz her zaman bir işi yapabilmek için önce istek duyarız. İşte asıl olay buradadır bence. Neye istek duyarız. Doktor olmak istediğimiz vakit, statüsünden dolayı mı yoksa yardım etmek isteyen bir yapımız olduğundan mıdır? Bu tür örnekler alır başını gider. Flamenkoda da durum farklı değil. Güzel ve seksi görünmek için mi, sahnede herkes size baskın diye mi, “vav çok zor ayaklar yapıyor muhteşem” desinler diye mi? “Aa çok farklı bir hobisi var ne renkli insan” desinler diye mi?

Çünkü herkes çalıştığı vakit (bir engeli yoksa vücudunda) flamenkoyu teknik anlamda yapar. Bunun da alkışlanacak bir tarafı yoktur zaten.

 Tamam, tekniği bitti diyelim (öyle kolay bitmez ya neyse). Sende aşk yoksa, anlatacağın bir şey yoksa ne olur? Başkalarının anlattıklarını  kendi vücudunun tekniği yettiği kadarıyla anlatır geveler evirir çevirir durursun.  Bunun ismi de flamenkocu olur. Flamenko insanı olmaz. Flamenko bir çok danstan farklı bir şey tam da bu noktada hem de. Bu yüzden alabildiğine bireysel ve özgür. Tek disiplin flamenko tek kural sensin.

Öğrencilere bu dansta ilerlemeleri için en çok neyi önerirsiniz? Ayrıca malum evde çalışılacak bir dans değil?

Çok müzik dinlemelerini, flamenkodaki formları anlamayı kendilerine oyun haline getirmelerini. Tarihçesini bol bol derinlemesine okumalarını, ritim kulaklarını geliştirebilmek için gerekirse takviye dersler almalarını. Sonradan mutsuz olmamak için; neden flamenko yaptıklarına dürüstçe kendilerine sormalarını ve buna göre ilerlemelerini öneririm. Gerisi çorap söküğü gibi gelir. Tatile gitmez o parayla flamenko kursa gider, az chatleşir, internette bol bol flamenko izler ve dinler. Yeter ki ne istediğini bilsin kişi.

Son zamanlarda İspanya’dan birçok hoca ağırladık,ancak yinede  bu dansı öğrenmenin önemli adımlarından biri İspanya’da Workshop’a katılmaktır diye düşünüyor musunuz?

Ispanya’da illaki work-shoplara katılmak gerekmiyor bence ama kesinlikle Ispanya’ya Endülüs’e gitmeli, orada bu işler nasıl yapılıyora kanalize olmalı.  Yoksa, İki tane daha fazla ayak kombinasyonu, iki fazla koreografi öğrenmeye ya da ben Ispanya’ya gittim oralarda böyleydi demek için gidecekse boşversin. Parasına yazık.

Siz dansçı, eğitmen ve koreograf olarak şuan neler yapıyorsunuz, neler yapmayı hayal ediyorsunuz?

Flamenkoyu paylaşıyorum, yaşıyorum naçizane üretmeye çalışıyorum. Bir Ispanya’dayım bir burada bir meyhanedeyim bir hamamda ve böyle de devam etmeyi hayal ediyorum.

Yaptığınız geçmişte ki gösterilere bakınca genelde yapılmış olan ispanya’ya dair eserleri sahneye tiyatral bir bakış ile yapılana bağlı kalarak uyarlıyorsunuz mesela en son „ Lorca’nın Çingenesini” sahnelediniz ve nerdeyse tüm gösterileriniz farklı farklı derneklere yardım amaçlı yapılıyor, bu yaklaşımınızı zaten site olarak destekliyoruz. Neden bu yolu tercih ettiniz ve yakında buna benzer yeni bir proje var mı?

Oncelikle benim hazırladığım gösteriler bir dansın uyarlaması değildir kesinlikle. Lorca’nın Çingenesi bir hikaye idi ve ben onu dansla konuşturmak istedim. « Endülüslü Kadınlar » Endülüs Devletinin varolduğu dönemi baz alarak hazırladığım bir gösteri idi. Var olan birşeyi uyarlamadım. Keza Ispanyol Defteri Türk bir ressamın  (Orhan Peker) resmetmiş olduğu Ispanya izlenimlerini ayağa kaldırıp dansettirme fikrinden yola çıkarak hazırladığım bir gösteridir.

Stk geliri bağışlamamızın temel sebebi ise şu : Hikayelerimde anlattığım şeylerde bana ilham olan kişi ya da yerlere ve en güçsüz ama bir o kadar da ümit kaynağımız olan çocuklara küçük armağanlardır. İlk iki gösteri çocuklarla ilgili kurumlara armağanımızdı. Lorca’nın Çingenesi’nde ise 3 ayrı kurum için 3 farklı zamanda sahneledik. İki tanesi Türkiye’de yaşayan Çingenelere yardım eden bir dernek vs vs…

Gerçi size ulaşmak isteyenler güncel bilgilerinize sitemizden ulaşabilirler ancak

şuan nerede eğitim veriyorsunuz?

Şu an evimdeyim. Yani Flamenkoevi’nde. 

Siz dansçı olarak neler yapmayı hayal ediyorsunuz? bir mekanda sahne alıyor musunuz?

Bir mekanda sahne almak hayalim değildir ama hep dans ediyor ve üretebiliyor olmak hayalimdir.

Dans geçmişinizde bizimle paylaşmak istediğiniz bir anınız var mı?

Düşündüm. Yok.

Belki klasik bir soru olacak ama dans kariyerinizde en büyük hayaliniz nedir?

Ben sadece içimden geleni ortaya koymaya çalışıyorum. İzleyenlerin yüreğine işlemek, ruhlarında gezinebilmek benim için en büyük kariyer. Ortaya koyduğum işlerin ise ayakları yere basması ve hep insandan yana olması…

son bir sorumuz;

flamenko.org sitesi 2 yılını doldurdu, siteyi nasıl buluyorsunuz? Bir eleştiriniz, öneriniz var mı?

Gelişmekte olan bağımsız bir site görünümünde umarım büyüyerek hep böyle devam eder.

Teşekkürler….

Flamenko.org

Aman efenim asıl ben teşekkür ederim.

Melek Yel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir