Melis Cangüler

“Bu kültürün değerini ve zenginliğini anlatmak bizlerin elinde tabi önce bu değeri bizlerin vermesi gerekiyor” 13.04.2007

rop_melis_1

 

Flamenco’dan önce hayatınızda neler vardı? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Hayatımda flamenkodan önce tasarımcılık vardı.Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünü bitirdim.Kendimi bildim bileli resim yaparım.Daha doğrusu flamenko ile profesyonel olarak uğraşana kadar hep resim yaptım.7 yıl Koç,Sabancı ve Nova Reklamcılık gibi 3 büyük şirkette tasarım yaptım.Piyasada pek çok tasarımım kullanıldı.Tasarlamak,dizayn etmek benim için vazgeçilmezdi.Ancak çocukluğumda 8 yıl bale eğitimi alıp sonrasında bırakmak zorunda kalmıştım.Dans hayatımda,hayalimde,kalbimde hep vardı.Flamenko ile tanışınca hayatımdaki herşey geri planda kaldı.

Başka bir dans değilde neden flamenco?

Bale eğitimi aldım o yüzden ikisini karşılaştırabilirim.Öncelikle Flamenko her yaşa ,fiziksel özelliğe hitap ediyor.Balede böyle bir şansınız yok.Flamenkoda kalıplar olmasına rağmen içinde çok özgür olabiliyorsunuz.Her birey kendini olduğu gibi ifade edebiliyor.Biri diğerine benzemiyor.Duygu yoğunluğu çok fazla.Dans ederken, hayal ettiğim zaman, izlerken, dinlerken ruhsal anlamda boyut değiştiriyorum. Günlük hayatta kendimizi bu kadar iyi, açık ifade edemiyoruz.Flamenko buna olanak sağlıyor.Bir tür deşarj olma, hayatı tamamen yaşayabilme , hissedebilme de diyebiliriz.Daha sayfalarca yazabilirim ancak hislerimi tam olarak açıklayabilmem için yazar olmam lazımdı

Dünya’da ve özellikle Türkiye’de Flamenko sizce nasıl bir yol alıyor,

Türkiye’de ki Flamenko’nun gelişimi için neler yapılmalıdır?

Dünya’da flamenko yayılma ve değişme süreci geçiriyor. Yeni şeyler deneniyor. Başka müzik ve danslarla  birleştiriliyor. Türkiye’de de benim başladığım yıllara oranla(’98 lerde)çok daha fazla tanınır durumda.Daha fazla eğitim veren mekanlar mevcut. Öğrencilerin seçme şansı var.Daha fazla workshoplara katılma, gösteri izleme imkanı mevcut.

Gelişim için paylaşım ve dayanışma şart.Ancak ne yazıkki egolar buna müsade etmiyor.Flamenko festivalleri düzenlenebilir. Bunu da imkanları ve bağlantıları daha kuvvetli kurumlar üstlenebilir ve diğerleri de yardımcı rolde olabilirler.Daha fazla workshop düzenlenebilir.Herkesin yurtdışında eğitim alma lüksü yok.Ne kadar farklı eğitmenle çalışılırsa o kadar gelişim olur. Tarafsız kişiler tarafından organizasyonlar yapılabilir. Tüm öğrenciler bu tarafsız organizasyona katılır. Çünkü bu konuda da bir tutuculuk var.Bir okulun öğrencileri diğer okulun etkinliğine pek gitmiyor.

Türkiye’de flamenkoya dair her an müzik dinleyip dans edebileceğimiz mekan bulmak çok zor sizce bu eksiklik zamanla aşılacak mı?

Bilemiyorum bu biraz bizlerin elinde.Ne kadar iyi tanıtım yapılırsa o kadar fazla tanınır.Dans günlerinde onlarca latin,tango okulu aynı etkinlikte performans sergiliyorlar.Flamenkoda ise sahneye aynı etkinlikte sadece 1 okul çıkabiliyor.Diğer dansçıların çıkması engelleniyor.Somut örneklerini yaşayanlarımız bilir.NEDEN?Kendi aramızda rekabeti,bencilliği bırakıp flamenkonun gelişmesi ve yayılması için çalışmalıyız bence.Oysaki herkes kendi kesesini doldurma ya da şöhret peşinde.Oysa ben flamenkodan bunları öğrenmedim.Bana hissettirdiği duygular kesinlikle bunlar olamaz.Özetle biz yaygınlaştırırsak piyasa da kapılarını daha fazla açacaktır.Şu an mekanlar korkak davranıyor tutar mı tutmaz mı,müşteri gelir mi gelmez mi kaygısı içindeler.Onlara bu kültürün değerini ve zenginliğini anlatmak bizlerin elinde tabi önce bu değeri bizlerin vermesi gerekiyor.Nasıl kişi kendini sevmezse başkaları da sevmez ve kişi kendine nasıl bir değer biçerse diğerleri de o değeri biçer işte aynı şey.Sadece bu işi ticari olarak görürsek dışarıya onu yansıtırız ve bu da bize aynı tavırla geri döner.

Bu alanda ufuk açanlar kimler hem Türkiye’de hem Yurtdışında? Öğrencilerinize dünyadan yada Türkiye’den kimleri izlemelerini önerirsiniz?

Türkiye’de ufuk açanlar hepimizin duyduğu,bildiği isimler tek tek saymaya gerek yok.Zaten bir avuç insan var.Herkes kendi çapında birşeyler yapmaya çabalıyor.Doğru ya da yanlış diyemem.Ben herkesin gönül verdiğine inanıyorum.O yüzden de herkese ayrı ayrı saygı duyuyorum.Dünyadan çok isim sayabilirim ancak en sevdiklerimden bazıları;Bayanlardan Manuela Carasco, Eva Yerbabuena, Pastora Galvan, Mercedes Ruiz, Maria Pages, Belen Maya, erkeklerden Farruquito….daha çok isim var saymakla bitmez. (Şarkıcı ve gitaristlere girmedim bile.)

Flamenko ile türk dans ve ezgilerinin benzerliği olduğunu düşünüyor musunuz? Zamanla bu ezgilerin flamenco ile bütünleşeceğini düşünüyor musunuz?

Tabi ki düşünüyorum.Bizlerden izler, benzerlikler  mutlaka ki mevcut.Özellikle de duygu anlamında. Zamanla daha  da bütünleşeceğine inanıyorum.

Tüm danslar genelde Bayanlar tarafından tercih edilir ama Türkiye’de özellikle Flamenkoyu genelde  bayanlar tercih ediyor diye düşünüyoruz, sizce bunun nedeni nedir? fikrinizi alabilir miyiz?

Erkekler Türkiye’de bu konuda bastırılmış durumda.Pek çok konuda bayanların bastırıldığı gibi.Erkekler çekiniyor.Dans etmek hep kadın işi gibi empoze edilmiş.Gerçi folkörde erkek dansçı çok fazla.Anadolu Ateşi gibi dans gruplarında da.Flamenko acaba zor mu geliyor.Bilemiyorum gerçekten.Bence erkeğe çok fazla yakışan bir dans. Maço bir dans.Tam Türk erkeğine göreJ

Flamenco sizce bedenin hükmettiği bir sanat mıdır, yoksa aşk ve heyecanın sanatı mıdır?
Her ikisi de.Aşk ve heyecanı bedenimizle ifade etmek durumundayız.Eğer yeterli teknik bilgi ve eğitimimiz yoksa ifade zorluğu yaşarız tıpkı lisan öğrendiğimizdeki gibi.Gramer ve kelime haznemiz genişledikçe kendimizi daha iyi ifade edebiliriz.
Öğrencilere bu dansta ilerlemeleri için en çok neyi önerirsiniz? Ayrıca malum evde çalışılacak bir dans değil?

Türkiye’de yapılabilecek en fazla şey müzik dinlemek ve video izlemek.İnternette yüzlerce dans videosu mevcut.İzlemek ve öğrendiklerimizi analiz etmek çok önemli.Koreografileri körü körüne ezberlemek lazım.Sevmediğimiz figürleri çıkartıp yerine sevdiğimiz figürleri koymak da öğretici oluyor.Compası iyi anlamak lazım.Bol bol metronom la çalışmalı.Hepimizde şuursuzca hızlanma eğilimi var.Bunu ancak metronomla kontrol altına alabiliriz.

Son zamanlarda İspanya’dan birçok hoca ağırladık,ancak yinede  bu dansı öğrenmenin önemli adımlarından biri İspanya’da Workshop’a katılmaktır diye düşünüyor musunuz?

Kesinlikle.Bir lisanı nasıl ancak o lisanın konuşulduğu ülkede akıcı hale getirebilirsek bu da aynı şey. O ortamda olmak çok farklı.

Siz dansçı olarak neler yapmayı hayal ediyorsunuz? Bu dönem bir projeniz var mı? bir mekanda sahne alıyor musunuz?

Şu an bir mekanda sahne almıyorum.Bazı projelerim var onlara odaklandım. Ancak Mavi Siyah Flamenko Topluluğu ile sanırım yakın zamanda gösterilerimiz olacak.Artıkçok da fazla  plan yapmıyorum. Akışa bıraktımJ

Gerçi size ulaşmak isteyenler güncel bilgilerinize sitemizden ulaşabilirler ancak

şuan nerede eğitim veriyorsunuz?

Şu an İstanbul Anadolu Yakası’nda Mim Sanat Merkezi’nde eğitim veriyorum. Bir de Ankara’da eğitim veriyorum. (Ankara Flamenko derneği)

Dans geçmişinizde bizimle paylaşmak istediğiniz bir anınız var mı?

İlk defa sahnede „Duende”yi yaşadım.Beatriz Romero Rubiales İstanbul’a gelmişti workshop için.Dansını sahne arkasından izledim ve sanırım duygusal olarak doldum.Sahneye fiesta için dizildik. Beatriz’in şarkı söylemeye başlamasıyla hıçkırıkla ağlamam bir oldu.Sahnede gösteri sonuna kadar ağladım.Sonrasında 20dk.kendime gelemedim.Hissettiğimi ancak yaşayanlar anlar.Tek aklıma gelen de” Camaron’u sahnede izleseydim ne hale gelirdim kim bilir” oldu.

Belki klasik bir soru olacak ama dans kariyerinizde en büyük hayaliniz nedir?

En büyük hayalim sınırlarımı aşabilmek, zorlayabilmek. Tatmin olana kadar dans edebilmek.

Son bir sorumuz;

Aslında bu camiada ki herkese ait olan flamenko.org sitesini nasıl buluyorsunuz? Bir eleştiriniz, öneriniz var mı?

Site süper.Gerçekten tarafsız ve demokratik bir ortam var.İçerik açısından da zengin ve güncel.Ben şahsen çok çok memnunumJ Gerçekten tebrik ederim.

Sevgiler……..

Teşekkürler.
Copyright – Flamenko.org

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir