Barselona ve Flamenko 10.2007

Bu yazıya dair aşağıda yer alan konular ile ilgili tüm videolar: 

15 günlük Barselona Katalunya bölgesi gezi deneyimimi Flamenko ağırlıklı değerlendirmek, bilgilerimi paylaşmak isterim. Umarım buralara gitmeye niyetlenen dostlarıma yardımcı olmuş olurum. Hatta umarım gitmelerine vesile olurum.

Yazımın başında bir kişiye teşekkür etmeden geçmem hata olur ; İstanbul’a Barcelona’dan yakın zamanda workshopa ( flamenkoevi) gelmiş olan Katia Moro’nun buradaki bana desteği, yardımı ve camiasındaki ismi sayesinde birçok Flamenko dansçısı ve müzisyeni ile tanışma, mekanlarını görme, çalışmalarını izleme fırsatım oldu.

yazi_ati_barse_1

yazi_ati_barse_2

Dansçı Katia Moro                                                           �


Bu gezim ile daha öncede Endülüs bölgesini ve flamenko’nun merkezi denebilecek Sevilla’da da bulunduğum için aynı devlet ve ülke sınırları içerisinde bulunan kendilerini farklı olarak nitelendiren iki halkın yaşam tarzlarını kısa sürede olsa karşılaştırma fırsatım oldu böylece.

Barselona bildiğiniz gibi katalunya bölgesinin başkenti denebilir, kendilerini İspanyol değil katalan olarak isimlendiren halk doğal olarak Endülüs’e daha ait olduğunu düşündükleri Flamenkoyu daha çok turist kazanma kaygıları ile ayakta tutmaya çalışıyorlar. ( e tabi bu dansı çok sevenlerde var ) �
Bu sebeplerden İspanyada Flamenko açısından Barselona bence Endülüs ve Madrid ardından gelen şehirlerden, çok fazla dansçı ve okul burada yok herkes birbirinin arkadaşı, esi sevgilisi …
Hoşuma giden diğer birsey: çekişme yaşanmıyor denecek kadar az herkes birbirine destek oluyor, belki bunun sebebi turist bolluğunda  ötürü herkese ekmek olmasıdır.

yazi_ati_barse_3

Montjuic de bir dükkan.   


Tablaolar ( bilmeyenler için : Flamenko dans edilen, konser verilen nispeten küçük mekanlar )
–          Tablao de Carmen  Montjuic de bulunuyor mekan olarak çok iyi bir ambiánsi var ancak turistik yönü ağır basan bir mekan, ismini zamanında burada sahne alan Carmen Amaya’dan almakta.
–          Tarantos ise Plaza Real de daha küçük, gençlerin gittiği ve bana çok daha sıcak bir ortam havası veren bir yer daha çok flamenkoya yakışıyor.�
–          Burada turistler arasında popüler olan Tablao Cordobes’e gitme fırsatım olmadı. Bu tablao ise Las Ramblas caddesinde bulunuyor.�
–          Yeni açılan bir Flamenko mekanı daha “elit!?” insanlara ciddi bir menu ile hizmet veren ” Palacio del Flamenco ”

yazi_ati_barse_4

yazi_ati_barse_5

Tablao de Carmen

Opera Flamenco ise tamamen farklı, alışılmışın dışında yaratılmış. Her akşam full izleyici karşısına çıkan keyifli bir gösteri, operayı sever misiniz bilmiyorum ama İspanyol tarzı operanın Flamenko müzik ve dansları ile birleşimi izlenmeye değer.
Ekip ile tanışma fırsatım oldu ve menajeri ile konuşmamızda, İstanbul’da bir gösteri için ilk adımı bu tanışmada şerefe kaldırdığımız Sangria ile garantiledik.
Bu show Las Ramblas’da yer alan Panorama gösteri merkezinde yapılmaktadır.
Fotoğraflarda provalardan ve showdan  birkaç örnek görebilirsiniz.

DSCN0978

DSCN0998

Opera Flamenco provasından Tenor Oscar, dansçı Ivan Alcala

DSCN1007

 Opera Flamenco 
 

DSCN1016
 Picoco’dan bir sahne ( izlemeye gelen profesyonellerin katılımı ile doğaçlama konser )

Flamenko gösterilerinden sonra dansçıların, çingenelerin takıldığı pek turist göremeyeceğiniz ( nihayet ) bir mekan ise Picoco adı verilen bir bar, zaman zaman mini konserlerde sahnelenmekte. Küçük bir yer ve böylece herkes müziğe, dansa dahil olabiliyor hatta yukarda ki fotoğraftaki gibi mekana içmeye gelen profesyonellerin katılımı ile doğaçlama konserler ortaya çıkmakta. Aslında Istanbul’da da hayalini kurduğum ortam bu diyebilirim umarım yakında gerçekleşir.�
Burada en önemli eğitim yerlerinden biri ve eğitmeni hiç şüphesiz ki La Tani, birçok profesyonel onun eğitiminden geçmiş öğrendiğim kadarı ile ve  Picoco’nun sahibi genç arkadaş ise La Tani’nin oğlu :)
La Tani hakkında ayrıntılı bilgi için http://www.latani.com/ ziyaret etmenizi öneririm.
Diğer bir flamenko eğitimi veren mekan ise http://www.flamencobarcelona.com/ burada ise Katia Moro ve Costi El Chato ders vermekte.

Dansçı Costi el Chato nun ekibinin ( genelde Carmen ve Tarantos’ta çıkıyorlar ) toplu bir gösteri projesi çerçevesindeki çalışmalarına katılma şansına eriştim ( çalışmalardan bir fotoğraf aşağıda görebilirsiniz) ve profesyonellere neden profesyonel dendiğini gayet iyi anladım ve daha bizlerin kaç fırın ekmek yememiz gerektiğini fark ettim :) Barselona’da 13 gün ders aldım ama herhalde bu ancak 1 fırın ekmek bile yapmaz.

yazi_ati_barse_8

Costi El Chato bu perde son kez sahnelendiği için davet üzerine 1 dakikalığına sahnede, mekan Tarantos
yazi_ati_barse_9

Tablao Tarantos’da farklı tarzı ile ( Israel Galvan tarzı ) dansçı Inaqui Marquez


Buradaki birçok eğitmen dansçı İstanbul’u merak ediyor ve bir aktivite olması durumunda gelmek istiyorlar, organizasyon yapmak isteyen arkadaşlara duyurulur, bende kontak bilgileri mevcuttur.

 

Bu gezimde benim için önemli diğer bir anım ise Carmen Amaya’nın amerikadan döndükten sonra almış olduğu, son dönem yaşayıp vefat ettiği kuzeyde Costa Brava yakınında Behur’da bulunan evini görmek oldu.  Şuan bir dalgıçlık firması tarafından kullanılıyor, rica etmeme rağmen saatin geç olmasından dolayı evi gezmeme izin vermediler sadece girişini görebildim.

yazi_ati_barse_10

Profesyonellerin yeni bir gösteri çalışmasından. Costi El Chato ekibi

Buraya gelmeden önce İspanyolların yaşam tarzları yaşanan geçmiş olaylardaki durumlarını tavırlarını öğrenmek adına Ispanya’da 5 sene yaşamış gazeteci Mine Kırıkkanat’in Pandispanya kitabini okumanızı öneririm ( ama Barceloanaya dair çok birsey yok daha cok bask bolgesi ile ilgili yazilari mevcut )
Rehber kitap olarak ingilizceden ceviri Dost kitabevi ISPANYA kitabini aldım. Aslinda ingilizce okurum diyorsaniz Lonely Planet yayinlarini içerik olarak daha cok beğeniyorum, ben “Spain” kitabini bulamamıştım. Buna benzer birçok kitabıda zaten barselonada bulabilirsiniz.
Bir diğer roman olan Ispanyanin en unlu matadoru olan Cordobes’in hayatini anlatan  “Yasımı Tutacaksin” adli kitap ise ispanyaya gelmeden önce kafanızda farklı bir esinti yaratacaktır. Yeri gelmişken burada pek boğa güreşleride yapılmıyor bilginize…  Katalanlar Onu da galiba daha çok Endülüse  dair bir şenlik olarak kabullenmişler.

Kısaca Barselona civarı ( katalunya ) bazı gezilecek yerlerden bahsedecek olursam;
Öncelikle birçok kasaba ve şehre tren ile gidebilirsiniz fiyatı uygun ve kaliteli.
Tarragona Güneyde bulunuyor eski roma kendi üzerine kurulmuş sahil kenarında bir şehir.
Monserrat Katalanlar için önem arz eden bir dağ manastırı, özel yapılmış bri tren ile çıkılabiliyor manzarası görülmeye değer.
Girona kuzeyde içerde bulunan bir kasaba, nehir kenarı çok özel bir havası var.
Figueres Dali’nin yaşadığı yerler ve kendisinin yapmış olduğu müze burada bulunuyor.
Costa Brava aslında kuzey sahil şeridinin tümünün ismi görülmeye değer birçok kasaba var BEhur’u gezmeden gitmeyin.


Bir gün İspanya’nın dar sokaklarında sizlerle karşılamak ve akşam Flamenko barda
kurtlarımızı dökmek umudu ile…

Sevgiler
Atilla Aydemir
” Primo Curro : pek bu ismi sevmesemde burada ki bir flamenko şarkicisinin bana taktiği isim “�
ati_aydemir@yahoo.com
Bu yazıda kullanılan fotoğrafların tüm hakları saklıdır. Copyright Atilla Aydemir

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir