“İzlenimler-1” 02.2007

Flamenko’nun Türkiye’de ki gelişimi ve izlenimler…1
10.02.2007

Türkiye’de Flamenko daha çok yeni ve yükselen bir dans türü, danstan da öte bir kültür, zaman ilerledikçe de insanlar için yaşam biçimi olmaya başlayacak.

Hangi dans türü bir yaşam biçimi olabilir dersek en başta sanırım Flamenko gelir çünkü özünde, gelişiminde bir yaşamın, kültürünün, acının, neşenin daha da öte bir toplumun değişiminin izlerini taşır. Flamenko bu değerler ile büyümüş, gelişmiş ve yayılmıştır.

Yeri gelince çılgın ve sınır bilmemek, yeri gelince meydanı karşındakine bırakarak paylaşmak, yeri gelince karşındaki ile atışmak, cevap vermek, mücadele etmek ve birlikte ağlamak. Hepsi yaşamın parçaları ve kendimize dışarıdan baktığımızda gittikçe bizimle özdeşleşen bir dans. Ve ne kadar bu özdeşliğe yaklaşır isek sahnede o kadar dansın içine gireriz demektir.

Belki günelik hayattan daha farklı olarak bugün ki toplum bencilliğinden öte, birlikteliği simgeleyen öğüt veren, tek yumruk olmayı mücadeleyi simgeleyen bir dans, çünkü zaten çingene toplumunun yaşadıkları zorluklar içerisinden doğmuştur.

Çevremize baktığımızda özellikle bu dans ile daha haşır neşir olan insanlara, özü gibi dans edenlere, normal yaşamlarında da bu yapıyı daha belirgin görebilirsiniz.

Nasıl yayarız? geliştiririz?

Evet bu işe gönül verenler olarak her zaman bunu kendimize ve çevremize sormalıyız diye düşünüyorum. Daha çok dans, sentez çalışma, eğitim noktası ve partiler olmalı tabiî ki ama bundan daha da öte insanlara bu dansı sevdirmek için daha çok ortak işler yapılmalı ve daha yüksek sesler çıkarılmalıdır. Bireysel faaliyetler bir yere kadar etki göstermektedir.

Türkiye olarak diğer bir eksiğimiz özellikle İstanbul’da Flamenko severlerin gittiği zaman her daim Flamenko müzik bulacakları, dans edebilecekleri rahat, özgür bir mekan maalesef yok. Hatta yeni yeni düzenli Flamenko partileri yapılmaktadır ama tabi bunlarda sınırlı kalmaktadır. Artık lütfen aramızda ki mücadeleyi, kıskanma işini bırakalım ortak işler yapalım. Mesela bir festival!

Flamenko’nun bu topraklarda değişebilirliği

Flamenko için bu dünyada bence en değişebilir ve gelişebilir topraklar burasıdır diye düşünüyorum. Topraklarımızda ki çeşitlilik, kültür ve tarih zaten en çok danslarımıza yansıdığı aşikardır. Bunu yine zenginliğe haiz olan ve birbirine benzeyen Flamenko ile birleştirdiğinizde çok güzel sentezlerin doğacağı aşikar ki nitekim son aylarda bu tür çalışmalar daha su üstüne çıkmaktadır. FlamencoTurco, FlamencoRoman gibi bileşimleri duymaktayız.

Bu tür çalışmalar, artan katılımcı sayıları, yeni yeni hoca isimleri, yurtdışından gelen hocaların workshopları bize bu konuda umut vermektedir.

Camiadaki mücadele, Flamenko.org misyonu

Artık hocalar ve okullar arası mücadeleyi unutup birlikte bir şeyler yapmalıyız.

Bunun örneği olarak bu gezdiğiniz site bu ortak amaçla kurulmuş, reklam amacı gütmeyen, yetkili herkesin girerek güncelleme yapabileceği, tarafsız olarak her şeyi gerçekleri ile yansıtan bir sitedir.Yeri gelmişken bunu da belirtmek isterim. Umarım farklı ortak çalışmalara da imza atma imkanımız olur. Zaman zaman belki yazılan yazılar ile bu siteye küsenler olabilir ama şunuda belirtmek isterim ki herkese her zaman cevap hakkı vardır, yanlış yapılan bir şey var ise site editörlerini uyarabilirsiniz, yazı yazabilirsiniz. Yapılanları her şeyi ile siteye mal etmeyelim. Gelişimde zaten bu şekilde sağlanır. Bir olaya kızıp ambargo koymaya çalışmak, paylaşmamak ile olacağını sanmıyorum. Özellikle belirtmek isteriz ki site belirli hakaret ve dedikodu noktasına varmadıkça konan yazılara peşinen tavır koymaz ya da sansür uygulamaz. O bilginin doğruluğunu araştırır, eksik, yanlış bir nokta var ise uyarır.

Genel olarak konuşacak olursam samimiyet Flamenko dansında olduğu gibi her şeyin özüdür ve türk insanı bunu hisseder. Samimiyetten öte belirli amaçlar uğruna ticari mantık ile bir iş yapıldığı taktirde temelleri ne kadar sağlam olursa olsun bir süre sonra bu iş geri teper, bu tür faaliyetlerde gri ton yoktur ya siyah yada beyaz, bizim bu sitede ki öz amacımızda budur renk değişse bile tek renk olmak. Kesinlikle yapılan tüm faaliyetlerde tüm kurum ve hocalara duyuru yapılarak ortak katılım sağlanacaktır, katılıp katılmamak tabiî ki o kurum yada kişinin kararına bağlıdır.

Daha tabiî ki söylecek çok şey var belki ama bu işi zamana yaymak gerek, nasıl olsa herkes gibi benim de burda yazılar yazma imkanım var sağolsunlar. Bu şekilde genel bir açılış yapmış olayım.

Lütfen katılmadığınız bir nokta ya da söylemek istediğiniz bir şey var ise benimle paylaşın.

E-mail adresim >> atilla@flamenko.org

Flamenko gibi canlı ve renkli kalın, sevgiler

Atilla Aydemir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir