“İzlenimler-2” 01.2008

Flamenko’nun Türkiye’de ki gelişimi ve izlenimler…2
20.01.2008

Flamenko,  bize – çingeneler kadar olmasa da – çok zorluklar görmüş, göçebe hayatından gelmiş, medeniyetler, işgaller, savaşlar, mutluluklar görmüş Anadolu kültürümüze, insanına en yakın olandır. Duyguyu, acıyı, birlikteliği, mutluluğu anlatan, anlatırken dansı ile damarlarında gezinen, bakışları ile gözlerinde canlanan ateş parçası adeta, elle tutulmaz.

Bir yaşam tarzı, bazıları için var oluş, gerçeklikten kopuş, öğrenim aşamasındaki zorlukları ile bize hayatın zorluklarını hatırlatan ama kazandırdığı disiplin ile de hayata karşı bizi hazırlıklı kılan.

Öyle bir öğreti ki; sadece dans ederken nefsine kapılıp gitmeye izin verilen  ama öğrenme aşamasında nefsine hakim olmanın şart olduğu, disiplinin ön planda olduğu bir Uzakdoğu öğretisi adeta.

Flamenko’da hissettiklerime dair ufak bir girişten sonra ana konumuza dönebilirim;

Bu başlık altındaki ilk yazımdan bu yana yaklaşık bir seneden fazla zaman geçti.

İlk yazım daha çok genel izlenimlerime dayalı idi ve yapılmasını arzuladığımız konular üzerine kısa bilgiler içeriyordu. Bu yazımda da yine çok ayrıntıya girmeden konuların üzerinden geçmeyi planlıyorum.

Ben çok uzun zamandır bu camia içerisinde değilim ( tabi bazılarına göre uzun) ancak hem site ( Flamenko.org) sayesinde hem de bu işin eğitimini yapan – zaten bir avuç olan – insanlarla ilişkilerime bağlı olarak daha çok habere daha hızlı ulaşabildim ve bu bir sene içerisinde yapılan etkinlikler ile açılan okul, gelişmeleri daha çok değerlendirme fırsatım oldu.

Açıkçası çok şeyin değiştiğini, Flamenko adına ciddi gelişmelerin yaşandığını söyleyemeyeceğim, zaten ciddi gelişmelerin hemen bir senede yaşanmasını beklemekte hata olur. Flamenko yaşaması, yaşatılması zor bir dans ve müzik, bir senede eğitim ile bir noktaya gelmek çok zor, inatçı olmak gerek. Bir anlık heves ile gelip ter döküp sonra sıkılıp ya da bu tempoya ayak uyduramayan çok öğrenci gördük maalesef.

Yazı başlangıcı böyle bir kötümserlik ile başladı ancak tablo bu kadar karanlık değil. Şuanda acı başlayıp tatlı bitirmek daha keyifli geliyor bana.

Evet günümüzde azda olsa farklı eğitmenler çıkıyor daha fazla noktada eğitimler yapılmaya başlandı, izleyici ve seven kitleside çok fazla olmasada artmakta, ancak ortak faaliyetlere – kapsamı çok geniş olmayan bir Ankara festivali hariç – halen rastlayamadık.

Geçen süreç içerisinde yapılan en kapsamlı umut vaad eden etkinlik 1.Uluslararası Ankara Flamenko Festivali oldu. Tam olarak arzuladığımız ortak bir faaliyet olduğunu söyleyemeyeceğim, İstanbul’dan daha çok katılımın olmasını arzulardık. Ama festival yetkililerinden Gitarist Müzisyen Ceyhun Güneş ( aynı zamanda Flamenko Ankara Derneği kurucularından )  ile bu konuyu paylaştım ve onlarında en azından ikincisinde bunu arzuladıklarını anladım. Daha çok imkanın yaratılması ve sponsorun katılımı ile bunun olabileceğine inanıyorum.

Benzer bir çalışmayı hocalarımız ve okullarımız bilir; büyük bir sponsor desteği ve Flamenko.org aracılığı ile İstanbul’da  gerçekleştirmeyi hedefledik. İlk temaslarımız yapıldı fikirler alındı ancak maalesef planlanan tarihe zaman kısıtlığından yetişmedi . Bu sponsor doğrultusunda ileri bir tarihte yapılması halen planlanmaktadır.

Bu noktada hocalarımıza ve okullarımıza büyük yükümlülükler düşmekte. Umarım planlananlar gerçekleştirilir ve ilk defa İstanbul böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapar.

Eğitim verilen noktalar hemen hemen her sezon değişmekte, aynı hocalar devamlı farklı noktalarda eğitim vermekteler, istikrar yakalanmış değil henüz.

Eskiden beri eğitim veren Pera, Etnik34, Flamenkoevi, Ankara Flamenko Derneği gibi kurumlar istikrarı korumaktalar ancak bunlara benzer bir okul bu süreç içerisinde açılmadı. Diğer yandan workshopların sayılarının artması güzel gelişmelerden. Bunun dışında flamenko’nun duayenlerinden olmasada bazı grupları müzisyenleri izleme fırsatımız oldu. Gönül ister ki usta dansçılar, müzisyenler ülkemize artık gelsinler.

Mekan problemimiz halen devam ediyor. Flamenko çalan ve dans edilen daimi mekanlara hasretiz, bir dönem Etnik34 organizasyonundaki partiler ardından ise Kaliteras adlı mekanda her Çarşamba flamenko geceleri düzenlenmeye başlandı ancak bu tip organizasyonların sürekliliğinde problemler yaşanacaktır çünkü, tamamen bu işe hem menüsü hem gece programları hem de dekorasyonu ile adapte etmemiş mekanlar süreklilikte zorlanacaklardır.

Yakın zamanda mekan problemi konusunda güzel gelişmeler olabilir, Flamenko aşığı bir arkadaşımız taleplere uygun bir mekan konusunda çalışmalara başlamış durumda. Duyurularını  sık sık işiteceğiz umarım.

Artık Flamenko bilen bilmeyen,  (bilmeyenlerde artık sayelerinde öğrendiler) Öykü ve Berk’i bilirler.

Hatırlıyorum bir Flamenko gösterimizde Öykü’nün canlı performansı ve bizim gösterimiz ardından, sesine ve sahne performansına hayran kalarak; kaset çıkarmayı düşünüp düşünmediğini, bu potansiyeli mutlaka değerlendirmesi gerektiğini kendisi ile ayaküstü paylaşmıştım ( birçok insan gibi ) o zamandan beri yaklaşık 2 sene geçti ve bugün herkesin bildiği müzisyen kardeşler oldular.

Flamenko camiası için çok güzel bir gelişme, bizlerin desteğini sonuna kadar kendilerine göstermemiz gerekiyor.

Dans dergisi konusunda da bir iki kelam etmek isterim; Sempatik Dans’ın organizasyonu ile çıkarılan içerik olarak gayet kapsamlı olan Türkiye’nin tek dans dergisi bir süre yayında kaldı ama maddi sorunlardan kapandı ama şimdilerde tekrar yayına başladı. Dergi Flamenko dansı ile ilgilide yer verdiği konular ile dikkat çekici, desteğimizi eksik etmeyelim.

Geçtiğimiz yaz İspanya gezim sırasında Barcelona Flamenko camiasından dansçı ve müzisyenler ile tanışma, içlerinde kısada olsa bulunma fırsatını elde ettim. Burada ayrıntılara girmeyeceğim, Barcelona ve flamenkoya dair ayrıntılı yazım yine Flamenko.org sitesinde bulabilirsiniz.

(http://www.flamenko.org/index.php?reload=1&kspage=163 )

Flamenko camiası olarak dansçıların olmazsa olmazlarından biri malumunuz ayakkabı. Son bir sene içerisinde bu satışı yapan bir mekanımız oldu http://www.buenestilo.com/firma.htm  ancak fiyat olarak yüksek, en son duyduğumuz mekan ise Onidance http://onidans.com/default.asp?git=17&altkategori1=5 ama oda stokta olmadan sipariş üzerine bir ayda getirtiyorlar.

Kostüm konusunda ise son bir sene içerisinde edindiğim bilgilere göre bu işin dikimini yapan deneyimli birkaç adrese, terziye ulaştık.

Tüm bu bilgilere Flamenko.org sitesinden ulaşabilirsiniz.

http://www.flamenko.org/index.php?reload=1&kspage=229

Ürün çeşitliği ve ulaşılabilirliğide artık ülkemizde artması gerekiyor.

Son söz olarak Flamenko.org ile ilgili belirtmek isterim ki;

Sitenin amacı; sadece bu güzel kültürü ve meyveleri olan Flamenko’yu geniş kitlelere herhangi bir maddi kaygı taşımadan yaymaktır. Ve bu amaç uğruna tüm yazı, fotoğraf, haber desteğinizi ihtiyacımız var.

Destek olan herkese buradan tekrar teşekkürümü borç bilirim, bu bir sene içerisinde sizlerin paylaşımı ve desteği ile camianın önde gelen etkileşim merkezi haline geldik.

İlerisi için; Sitemizi yabancı dil konusunda geliştirmek istiyoruz, ayrıca bir forum grubuda oluşturmak hedeflerimiz arasında. Bir Flamenko festivali organizasyonu için her türlü desteğe, ortak çalışmaya hazırız. Festival ile bağlantılı olarak tarafımıza kayıtlı olan www.istflamencofest.com isim hakkını bu amaç doğrultusunda kullanabileceğimizide belirtmek isterim. Flamenko müziğine dair ise sitemizde müzisyenlerimizden daha fazla desteğe ihtiyacımız var.

Her şeyin özünde talep yatmakta, talebi yaratmak Flamenko’yu cazip hale getirmek bizlerin elinde. Ne zaman ki talep artar o zaman yukarıda saymış olduğum tüm eksikler tamamlanır, yeni okullar açılır, mekanlar çoğalır, albümler artar.vb

Ama talebi yaratmak içinde zaten bir avuç olan eğitmen ve flamenkoseverlerin yapabildiklerinin en iyisini icra edip, başlangıçta geri dönüş düşünmeden yatırımlar yapmamız gereklidir.

Ortak etkinlikler her zaman daha  yüksek ses çıkarır!

Zaten Flamenko’nun özünde birçok insanın bir araya gelerek aynı ritmi tutturarak birlikteliği, gücü ve heyecanı çevresine en derinden hissettirmek yok mudur?

 

Flamenko ateşi sarsın herkesi
Sevgiler

Atilla Aydemir
atilla@flamenko.org
Tüm hakkı saklıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir