“Flamenko Ayakkabıları ” 11.2010

FLAMENKO HİÇ AYAKKABISIZ OLUR MU?

Elbette olmaz.. Sevilla’daki derslerde dansçıların giydiği rengarenk türlü modeldeki ayakkabıları görünce insan aklını kaybediyor. Kaybettim. Kızlarla, hocalarımla konuştum fikirlerini aldım. Haberdar olmadığımız markalar var galiba, aslında fazla sayıda üretici var ama ben en iyilerle ilgili bir araştırma yaptım…
Gallardo
Gallardo ayakkabıları 1951 yılında Madrid’in Lavapiés bölgesindeki Oso caddesinde, dans ayakkabısı yapımına adanmış küçük bir atölyede yaratıldı. Ayakkabıları tamamen el yapımı olan atölye bu ürünlere Gallardo markasını verdi.

yazi_rasi_b3_1

Zaman içerisinde üretilen ayakkabılar, önemli dans toplulukları BALLET NACIONAL DE ESPAÑA (İspanyol Milli Balesi), la COMPAÑIA ANDALUZA DE DANZA (Endülüs Dans Topluluğu), la COMPAÑIA DE ANTONIO GADES (Antonio Gades Dans Topluluğu), la COMPAÑIA DE CRISTINA HOYOS (Cristina Hoyos Dans Topluluğu) tarafından kullanılmaya başlanarak dünya çapında ünlenmeye başladı ki Pepe ve Juan Gallardo’nun dans ayakkabılarının ünü zaman içinde Japonya ve ABD gibi ülkelere kadar uzandı.
Sonrasında dans ekipmanları üreticisi Chacott firması, şirketi ve Gallardo markasını satın almak üzere Juan Gomez’e bir teklif götürünce 1997 yılında, bu zanaata duyulan saygıyı yitirmeden dans ayakkabısı üretme amacına sadık kalarak Gallardo dance S.L. markası yaratıldı. Böylece Gallardo markasının ayakkabıcılık zanaatını teşvik etmek amacıyla tamamen el yapımı ve kişiye özel üretim yapma esaslarına bağlı kalmak sözüyle, yeni şirketin serüveni başlamış oldu.
İşte Gallardo ayakkabıları bu serüven boyunca, yetenekli ustaların ellerinde yapılma geleneğini bozmayarak ünlü flamenko dansçılarının ayaklarında tüm dünyadaki dans stüdyolarına ve prestijli tiyatro sahnelerine girdi.
Andres Peña, Manuel Betanzos ve birçok iyi dansçının tercihi Gallardo.

yazi_rasi_b3_2

Gallardo ayakkabılarını Sevilla’da Plaza Alfalfa’da Flamenco Mayo isimli ayakkabı mağazasında bulabilirsiniz. Ayrıca markanın orijinal web sayfasına (www.gallardodance.com) göz atıp internet üzerinden de siparişlerinizi verebilirsiniz. Fiyatları yaklaşık olarak 150€ civarında.

Begoña Cervera
Flamenko ayakkabılarının ilk zamanlarına bakarsak üretilen el yapımı ayakkabıların ne kadar özenle hazırlandığını görebiliriz özellikle üzerlerindeki işlemeler.. Begoña Cervera bu geleneği devam ettirmek ve daha ileriye götürmek için normalde kıyafet ve şallarda görebileceğimiz çiçek, desen ve işlemeleri ayakkabılarına uyguluyor.

yazi_rasi_b3_3

Bu ayakkabıların flamenko dünyasındaki profesyoneller arasında yer alması çokta şaşırtıcı değil aslında, şunun farkındalar; profesyonel bir dansçı her zaman kendini, kullandığı eşyaları, aksesuarlarını yenilemek, farklılaştırmak ister, işte onlar yenilik ve yaratıcılığı bir arada kullanarak bu ihtiyaca yanıt vermekle kalmıyor aynı zamanda ileride oluşabilecek talepleri de göz önüne alıyor.
Tamamen özenli bir el işçiliği ile hazırlanan bu ayakkabıların yapım aşamasında yer alan her insan, eğer dokunduğu ayakkabı üzerinde bir iz bırakabilseydi, üretilene kadar kaç tane elin ayakkabıya dokunup onunla iletişim kurduğunu öğrenebilirdik. Bu nedenle kendini bu işe adamış insanlar olarak, ortaya çıkan ayakkabılarına değer biçemezler; bu güzel sonucun nasıl büyük bir emekle ortaya çıktığını iyi bildiklerinden..
yazi_rasi_b3_4

Begoña Cervera bu nedenle en çok tercih edilen ayakkabılardan biri. Ünlü Flamenko dansçısı Eva Yerbabuena her zaman Begoña’nın tasarladığı ayakkabıları kullanıyor. Ayrıca Manuela Carrasco’nun da altına imzasını attığı bir marka. Birbirinden farklı renk ve modelleri, kullanırken dansçıya verdiği rahatlık nedeniyle benim de tercihim Begoña Cervera oldu.
Markanın orijinal web sitesine buradan www.begonacervera.com ulaşabilirsiniz. Siteden alışveriş mümkün değil maalesef ancak modellerin tümüne ve detaylarına ulaşabilirsiniz.
Fiyatları 100€-150€ arası değişen bu şık ayakkabıları Sevilla’da Candela Flamenco isimli mağazada bulabilirsiniz ayrıca mağazanın internet sitesi aracılığıyla alışverişinizi kolayca yapabilirsiniz http://www.candelasevilla.com/web2008/index.php?&nom_cat=zapatos
Alışveriş yapabileceğiniz bir diğer site ise; https://www.flamenco-world.com/tienda/categoria/zapatos-begona-cervera/164/
Ayrıca küçük bir not daha, ayakkabıları kalıp olarak normalde giydiğinizden 1 numara daha küçük, bunu da göz önüne alarak, Flamenko ayakkabısı alırken kısa süre sonra ayakkabının genişleyeceğini unutmadan alışveriş yapmalısınız.

Senovilla
Gerçekten görsel olarak en güzel ayakkabıları Senovilla’da bulabilirsiniz. Birçok dansçı bu ayakkabıyı tercih ediyor, birbirinden farklı renk ve modeldeki ayakkabılar arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. Tabi ki alışkanlıklar da var. Ayakkabıları çok konforlu ve hafif, tabi hafif ayakkabı tercih etmeyenler varsa pek önermiyorlar.
yazi_rasi_b3_5

Fiyatına gelince biraz yüksek, en aşağı 170€ civarında galiba. Mağazada bulunmayan bir model veya marka için sipariş veriyorsunuz ve yaklaşık 1 ay içerisinde size teslim ediyorlar. Ayrıca kısa süreliğine eğitim alacak arkadaşlar için şöyle bir imkan da var Senovillada, ayakkabı kiralayabiliyorsunuz haftalık 12€ gibi bir rakama.

yazi_rasi_b3_6

Sevilla’daki mağazalarının adresi; Cuesta del Rosario Caddesi, No:16/A, 41004
Senovilla’nın web sitesine bu adresten http://www.calzadosenovilla.com/b2c/ ulaşabilirsiniz

Manuela Carrasco
Manuela Carrasco marka ayakkabılar, mükemmel flamenko ayakkabıları yaratan A. Osuna isimli atölyede üretiliyor.

yazi_rasi_b3_7
Onlara göre dans ayakkabısı yapımında el marifetinin yanı sıra deneyim ve bilgi bir araya getirilir, bu sebeple ayakkabılarını, ayak hareketleri fazlaca güçlü olan, flamenkonun tanrıçası olarak görülen Manuela Carrasco gibi prestijli bir sanatçının tavsiyeleri, karakteristik özellikleri ve ihtiyaçları ışığında üretiyorlar. Sonuç ise mükemmel ve eşi benzeri olmayan ölçülerdeki Manuela Carrasco garantili ve imzalı ayakkabılar..

yazi_rasi_b3_8

Yaklaşık 160€ fiyatındaki modellere www.oletuszapatos.com sitesinden göz atabilirsiniz.
Manuela Carrasco marka flamenko ayakkabılarını, Sevilla’da, ünlü ayakkabı firması Roberto Garrudo’nun Córdoba caddesindeki mağazasında bulabilirsiniz. Mağazanın orijinal web sitesi ise; www.zapatosdebaileflamenco.com

Menkes
Menkes geçmişi 1950 yıllarına dayanan bir firma, sadece ayakkabı değil dansa ait her şeyi üretiyorlar. Şimdiye kadar birçok dansçıyı, tiyatrocuyu, sinema yıldızını giydirmiş olduğundan çok saygı duyulan ve büyük bir geçmişe sahip olan bir firma Menkes. Flamenko ise uğraştığı dallardan sadece bir tanesi. Geleneklere bağlı kalarak müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için büyük bir ekiple profesyonel olarak çalışıyorlar. Sadece flamenko ayakkabıları değil, etekler, şallar, yelpazeler ve kastanyetler de üretiyor.
yazi_rasi_b3_9

Ben ayakkabı soruştururken dansçılardan, firmanın el değiştirdiğini ve bu yüzden eskisi gibi olmadığını söyleyenler oldu, yine de hala tercih edilen bir marka.
Sevilla’daki mağazaları Cuna Caddesi No:20′de.

yazi_rasi_b3_10

Menkes firmasında da aynı şekilde sipariş usulü çalışma mümkün. 1 ay gibi bir süre içerisinde elinize ulaşıyor.
Mankes’in orijinal web sitesine http://flamenco.menkes.es/ adresinden ulaşabilir rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz..

Flamenco Elle
Devlerden sonra Türkiye’nin devine geldi şimdi sıra, o kadar emek verip, kalbinde, ruhunda ne güzellik varsa Flamenko aşkıyla birleştiren ve bu güzel ayakkabıları yaratan Suna’yı elbette yazmadan geçemeyeceğim.

yazi_rasi_b3_11

Tanımayanlar için baştan alalım tasarımcımızın bilgilerinden;

ELLE’in tasarım yöneticiliğini yapan Suna Akar aynı zamanda bir flamenko dansçısı. İspanya’da aldığı ayakkabı tasarımı ve flamenko dans eğitimlerinin birleşimi ELLE ayakkabılarında yepyeni bir koleksiyon olarak karşımıza çıkıyor. ELLE flamenco koleksiyonu; flamenkonun feminenliğini, renkliliğini ve isyankarlığını bir arada sunuyor. Kırmızı gül işlemeli, puantiyeli ve kırmızı rugan modeller içinizdeki tutkuyu yansıtırken, toprak renkleriyle doğallığınızı ortaya çıkaracak, mor ve turuncu gibi iddialı renklerle de içinizdeki çocuğu keşfedeceksiniz.

yazi_rasi_b3_12

Suna Akar, flamenkonun baştan ayağa yaşanması gereken bir tutku ve dansçının bir nevi enstrümanı olan ayakkabıların flamenkonun ana damarı olduğunu düşünerek tasarladığı bu ilk koleksiyonuyla tüm kadınları bir flamenko dansçısı kadar tutkulu, özel ve renkli olmaya davet ediyor.

 

Modellerin bir diğer özelliği de flamenko dans eğitimi alan öğrenciler için çivili olarak da üretilebiliyor olmaları. Flamenco Elle modellerini mağazalarda yakından görebileceğiniz gibi firmanın internet sitesinden http://www.elleshoes.com/web/wbst/ de alışverişinizi yapabilirsiniz.
Bu saydığım ayakkabılardan herhangi birini edindiğinizde, dans ederken kendinizi çok farklı hissedeceğinizden hiç şüpheniz olmasın.. farklı bir konfor, farklı bir ses ve güçlü bir Flamenko…

Rasime Öktem

15.11.2010 Sevilla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir