“Rasime Sevilla’da” 09.2010

Herkese kocamaaaaaan bir merhaba,

Rasi Sevilla’nın en güzel mahallelerinden biri olan Triana’dan bildiriyor :)

Geleli iki hafta oldu neredeyse, daha önce yazmayı planlıyordum ancak beni mazur görün, kaldığım evde internet bağlantısı yok, buralarda wifi falan da pek yok malesef, öyle ki koca Triana’da ben bir tek yer bulabildim; San Jacinto caddesi üzerinde ismi JAVA Cafe, gidip saatlerce oturuyorum ama alıştılar galiba bana :)
İçtiklerim de belli, ya fanta con naranja (portakal), ya da café con leche (sütlü kahve), tinto de verano (sangriadan sonra onu da çok sevdim, bizim şargoza benzeyen şarap gazoz karışımı harika hafif bir içki, ikisinin de tam tarifi yakında 😉

Harika bir yerdeyim, çok nezih, çok güvenli, rahat bir yer. İnsanlar çok kibar, etrafta süslü püslü şık insanlar görüyorum hep, ayrıca çok yardım severler, geçen gün marketten ellerimde ağır poşetlerle dönerken o sırada koşu yapan bir baba oğul halimi görüp yardım etti, kapıya kadar eşlik ettiler bana, ayrıca bir yer sorduğunuzda insanlar heyecanla tarif etmek için uğraşıyor. Marketten beni tanıyanlar bana İspanyolca öğretiyor her gittiğimde ben “şundan istiyorum” ya da “bu nedir” dedikçe. Trafikte de çok saygılılar, yola adımınızı attığınızda duruyor arabalar ya da yol bomboş olsa da insanlar ışığı bekliyor karşıya geçmek için, o yüzden ben biraz zorlanıyorum zira hiç alışkın değiliz, kendimi heyecanla yola atıyorum, herkes bana bakıyor :)

Bir gün her birinizin burada olması dileği ile diyorum..

yazi_rasi_b1_1

Buradaki hayata yeni alışıyorum, askerlik gibi :)
Okul harika, dersler tam istediğim gibi, acı çektirici :) Manuel Betanzos’un okulunda alıyorum dersleri. İnanılmaz, kelimelerle anlatılmaz bir insan, çok şey öğreniyorum ondan. Bence kesinlikle bir dansçının hayatında bir kere bile olsa onunla çalışması lazım, eğitmenlik yapanlar için de aynı şekilde, nasıl eğitmen olunurmuş bir görmek lazım. Ruhunu, kendini öyle bir veriyor ki düşüncelerini anlatabilmek, hareketi gösterebilmek için, gözlerim doluyor bazen onun ders anlatışını izlerken..

Sabahları onunla iki ders yapıyoruz, çalıştığımız makamlar garrotin ve alegrias, haftaiçi her gün ders var okulda ve dersler inanılmaz tempolu. Bir saatlik derste ne kadar su kaybettiğimizi anlatamam size, insanların terlerinden yerler ıslanıyor, bu arada aşağı yukarı 30 m2 bir salonu var okulun ve bu salonda Manuel’in dersinde nerdeyse 35 kişi birden dans ediyoruz. Yani bizim derslerdeki aman sığmıyorum, aman kalabalık olduk, içerisi sıcak vs gibi şikayetlerinizi tamamen hiç söylenmemiş sayıyorsunuz.

yazi_rasi_b1_2

Sonra o yorgunlukla dersten çıkıp önce alışveriş, yemek ve biraz uyku, tabi her gün düzenli vitaminler ilaçlar vs bu tempoyu kaldırabilmek için..

Akşam üzeri 6-8 arası iki derste Andres Peña ile. Onu Pilar Ogalla isimli sevgilisiyle bir tangos videosundan hatırlarsınız belki, tatlı tatlı bir gösterileri vardı. Onunla da solea ve bulerias çalışıyoruz. Bulerias dersine hayranım, çok sade , yavaş bir ders, buleriayı tamamen anlamaya yönelik, Andres çok güzel şarkı söylüyor, sürekli farklı şeyler söyleyerek her birinde belli hareketleri, remateleri nereye koyacaksınız onu bulmaya uğraştırıyor. Oyun gibi, şarkıyı uzatıyor, kısa kesiyor… Döndüğümde hemen bir bulerias dersi de ben yapacağım, aynen burdaki gibi, o hani fiestaların konserlerin sonunda herkesin sırayla çıkıp dansettiği… siz de dansediceksiniz, garanti veriyorum :)

yazi_rasi_b1_3

Bu ay için dersler böyle, çok fazla yüklenmek istemedim ilk haftadan çünkü dersler inanılmaz tempolu ve yorucu, alışmak için biraz zaman gerekiyor. Diğer ayı bekliyorum iki saat daha eklemek için.
Bu arada kırmız bi bata de colam var artık. O hani upuzun kuyruklu etek. Diğer aya Alicia Marquez’in derslerine başlıyorum, bu ayı kaçırdım hiç yer yoktu. Bata de cola Alicia ile çalışılır diyorlar. Bir de seguirilla çalışabilirsem burdayken iyi olacak.
Burada çok sayıda dans okulu var. Dersler hafta içi hergün çoğunlukla, sabahtan öğlen 1-2 ye kadar bir kısım, sonra 5-8 arası diğer kısım. Aradaki bölüm siesta malum, ne işiniz gücünüz varsa öğlen saat 2’ye kadar halletmeniz gerekiyor çünkü siesta zamanı açık hiçbir yer bulamıyorsunuz, ve tabi Pazar günü de aynı, tüm gün heryer kapalı. Tapas barlar hariç elbette. Çok keyifçi burdakiler, siesta zamanı ve akşamları tapas barlar dolup taşıyor. Herkes ailecek bira içip tapas yiyor.

yazi_rasi_b1_4

Neyse dans okulları diyorduk, dediğim gibi dersler haftaiçi her gün oluyor, birer saat. Okulları çalışmak istediğiniz makama ve eğitmene göre seçiyorsunuz. Eğitimler bir gün koreografi bir gün teknik çalışma olarak yapılıyor. Koreografilerde 1 ay içinde tamamlanıyor büyük oranda. Yani buraya bir ay süre için de gelip bir çok eğitimi tamamlayabilirsiniz. Benim okulda çook fazla sayıda başka ülkeden gelen insan var. Çoğu okulda öyle gerçi. Bazıları 2-3 haftalığına vs gelmiş. Fiyatlar nasıl derseniz mesela benim okul için günde 1 sınıf aylık 117 €, 2 sınıf 201 €, 3 sınıf 284 €, 4 sınıf 365 €, bizdekilerden daha ucuz :) Bata de cola sınıfı biraz daha pahalı 150 €. Workshoplar da genellikle 5 gün oluyor. Fiyatları 100-350 € arası değişiyor. Okullarla  ve derslerle ilgili elimden geldiğince bilgi edinip paylaşacağım dediğim gibi.

yazi_rasi_b1_5

Kalma işi de şöyle ayarlanıyor, ben gelmeden internetten ilanlara başvurdum öyle ayarladım evi, gerçi benim yerine odasını tuttuğum kız evde internet var demişti, bir geldim ki evden çıktığı için kapattırmış. Faturalar kiraya dahil demişti ama öğrendim ki faturalar ayrı ödeniyor vs.. böyle sorunlar da çıkabiliyor :/ ama burada genellikle bu şekilde, dans okullarında eğitime gelen insanların hepsi oda aradığı için bulmak pek sorun değil. Çoğu kişi evinin odalarını kiraya veriyor. Benim odanın kirası 250€. Ben odayı dediğim gibi kendim ayarladım ama burada oda bulan aracı kurumlar da var,o şekilde ayarlarsanız odaların çoğu 350€ civarında. Konaklama baya pahalı, ancak tabiki evin yerine ve durumuna göre fiyat değişiyor, daha ucuza da odalar bulmak mümkün.

Flamenko gösterisi izlemek için nereler var henüz çok fazla bilgim yok, yorgunluktan dışarı pek çıkamıyorum hafta içi. İlk haftasonu flamenko müzesine gidebildim, orada akşamları gösteriler oluyor 1 saatlik, çok iyi gösteriler. Müze giriş ve gösteri ücreti 15 €. Triana’daki tablaoları (flamenko bar) henüz görmedim. Çok fazla sayıda da değiller işin aslı. Santa Cruz mahallesinde “Tablao de los Gallos” var, ünlü bir tablao. Girişi 30 €, maalesef yüksek, flamenko ile ilgili şeyler burada malesef fazlaca turistik, o yüzden pahalılar. Triana flamenkonun doğduğu yer diye biliyorum mesela ancak görüyorum ki baya tiki var burda :) Çingeneleri henüz bulamadım, bir düğüne falan denk gelirsem şahane olacak :) Mesela geldiğim hafta Farruquitonun kardeşi Farrunun düğünü olmuş, büyük olaymış ve kaçırmışım. Neyse Allahtan Bienal başlayacak haftaya, flamenkoya doyacağız.

yazi_rasi_b1_6
Geçtiğimiz haftasonu Jerezdeydim, Fiesta de Bulerias’ı izlemek için, harikaydı, detaylar bi sonrakine artık.
Elbette anlatacak çoook şey var, elimden geldiğince, öğrendikçe sizlerle paylaşacağım, özellikle flamenko ilgili mağazaları vs araştırmak istiyorum. Herhangi bi sipariş olduğunda sanırım kargo ile onlar yolluyorlarmış. Ayakkabıcıları gezip fiyatlara bakıp fotoğraflarını çekeceğim. Aynı şekilde kostümler için de tabi. Kızlar delirirsiniz inanılmaz güzel elbiseler var burda, indirimde aslında mağazalar, fiyatlar değişiyor, o şahane elbiseler 500-600€ civarında. Ben bata de colayı  240€ ya aldım. Ama geçenlerde bir dükkana denk geldim, içeride güzel elbiseler vardı ve fiyatı 99€ du. Siesta zamanıydı o yüzden inceleyemedim. Ayrıntılar yakında. Hala ayakkabısı olmayan öğrencilerim beniiim, ayakkabı farz oldu biliyosunuz değil mi??

yazi_rasi_b1_7

Burada olduğum süre içinde flamenko ile ilgili her bilgiyi toplamaya uğraşacağım hepimize yol gösterici olması için.
Şimdilik bu kadar, en kısa sürede yeni haberlerle Sevilla’dan bildirmeye devam edeceğim.
Bu yazının ismini görenler pek şaşırmayacaktır çünkü beni yakından tanıyan herkes bilir ki yıllardır burada olmanın hayaliyle yaşıyorum ve şu an buradayım. Çok ama çok mutluyum.. Benim gibi bu hayali taşıyanlar var aranızda, bir şeyi gerçekten tertemiz ve bu kadar çok isteyince gerçekten oluyor inanıyorum! İçiniz rahat olsun ki buraya gelebilmek çok zor değil, ben gelebilmek adına gerekenler nedir elimden geldiğince paylaşacağım sizlerle…
Ailemi, sevgilimi, öğrencilerimi, arkadaşlarımı çoook özledim ve bilin ki aslında buradaki şeyleri birileriyle paylaşmadan tam tadı çıkmıyor…

Nos vemos!!

Rasi  –  13.09.2010

İspanya gezisinin 2.bölümü ” Jerez Yolculuğu” için tıklayınız >>

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir